Преподавателите от ППМГ“Акад.проф. д-р Ас.Златаров“ Теменужка Христова и Ива Цветанова участваха в обучение на ЦЕРН
В периода 21-27.07.2019 в ЦЕРН се проведе обучение на учители по природни науки, подпомагано от МОН дирекция “Квалификации и Кариерно развитие“.
От ППМГ “Акад.проф.д-р Асен Златаров“ участваха учителите по природни науки Теменужка Христова и Ива Цветанова-Иванова. Целта на програмата е да запознаят учителите с дейността на ЦЕРН. Той обединява усилията на европейските държави за изследвания за мирни цели в областта на физиката на елементарните частици. Днес е най-големият комплекс от ускорители в света. Основан е през 1954 от 12 европейски страни, а сега броят е 23. От 1999 г. България е страна членка на ЦЕРН.
Учителите се запознаха с мисиите на ЦЕРН:
- Наука – разширява границите на познанието;
- Нови технологии за ускорители и детектори;
- Образование – обучава бъдещи учени и инженери;
- Сътрудничество – обединява хората от различни страни и култури.
За първи път учители слязоха 100 м под земята. Посетиха и двата детекторa ATLAS и CMS (в него има най-голямо българско участие) и техните контролни центрове.
Видяха компютъра, където се е родил WWW(WORLD WIDE WEB). Придобиха представа за GRID технологиите в ЦЕРН. Запознаха се с приложенията на откритията в медицинската диагностика и лечението на туморни заболявания, благодарение на медицинската физика.
Учителите имаха възможност да правят опити и анализи в S`Cool Lab. Представени бяха възможностите за образователни програми на учениците в ЦЕРН. Визитата бе съпроводена и от посещения на различни културно-исторически обекти в Швейцария и Франция.
С участието в това обучение учителите стават посланици на ЦЕРН сред своите ученици, колеги и приятели.