Балкан загуби от израелци след слаба трета част

Балкан допусна второ поражение в Деласпорт Балканска лига. Тимът ни отстъпи като домакин на лидера в група А израелския Апоел Галил Елион с 64-70. Нашите намалиха пасив от 15 в последната до 2 точки, но не успяха да стигнат до обрат. Ключова се оказа третата част, която гостите спечелиха с 22-3  Така нашите запазват втора позиция в групата с актив 3-2, а съперникът остава едноличен лидер с 6-0. Балкан бе без един от основните си играчи Станимир Маринов , който не игра заради травма в глезена.

Следващата седмица в понеделник на 27 декември Балкан приема у дома Левски в дерби от Националната баскетболна лига.

Първата част започна трудно за Балкан като добре играеше единствено Трейвин Тибодо. Апоел започна с 6-2 и поведе на няколко пъти със 7 точки в първата част. “Зелените” изпуснаха доста фаулое и стрелби отдалеч и след първия период изоставаха с 15-22. 9 точки за съперника в тази част имаше нигерийския национал Ике Ироегбу. За една част израелският тим използва 10 състезатели и стреляше над 80% от средно разстояние. Николай Грозев вкара първата тройка за Балкан в началото на втората част, за да свали на 4 пасив, но тя веднага бе върната от гостите за 18-25.

4 минути след началото на втората част след тройка на бърза атака на Калил Дюкс нашите свалиха само на 3 точки. След добра защита и още едно успешно нападение разликата падна до една при 27-28 в средата на периода. Последва нова тройка за Дюкс, след която Балкан обърна за първи път в мача. Нашите влязоха в подем и се възползваха от ситуацията, за да качат на 7 точки при 35-28. Те направиха серия 18-6 ,а гостите от Апоел нямаха кош от игра. За цялата кош те имаха само един кош от игра. Балкан запази добрата игра и на почивката успя да се откъсне с 9 точки напред при 41-32.

Второто полувреме започна слабо за Балкан като нашите нямаха кош 3 минути и това позволи на Апоел да намали на 3 точки разликата. В този момент Крис Минков вкара важна тройка, но Апоел продължи да топи разликата. В средата на периода гостите стигнаха до пълен обрат след тройка на Ироегбу за 44-45. Нашите допуснаха доста грешки в нападение, а съперникът успя да се възползва и да качи преднината си на 9 след третата част. За 10 минути нашите имаха само 3 точки срещу 22 на съперника и резултат 44-54.

Последната част започна с тройка за Апоел и солидна защита, която ни принуди да сгрешим още първата атака. Гостите направиха серия 6-1, а разликата скочи до 15 в средата на периода при 45-60. На няколко пъти нашите сваляха под 10 точки разликата.  Две минути  преди края разликата падна до 5 точки при 60-65. Гостите сгрешиха, но и нашите не успяха да реализират в ответната атака. Уошингтън вкара ключова тройка за 63-65, а топреализаторът Ике пропусна в ответната атака. Под минута до края разликата стана и  2 точки в полза на израелците. Същият Ике върна решаваща тройка за 63-68. Нашите имаха последните 20 секунди за атака. Митко Димитров бе фаулиран и вкара единия за 64-68. Докрая гостите удържаха успеха. Балкан направи серия 16-5 в последните минути на периода, но тя не стигна за пълен обрат.

ПЪЛНА СТАТИСТИКА.

Дерик Маркс бе най-резултатен за успеха с 14 точки, а 13 Трейвин Тибодо. Дивон Уошингтън отбеляза 12.

Най-резултатен за успеха на Апоел с 23 точки бе Ике Ироегбу, а 11 вкара Чавон Люис.

Източник: balkan-basket.com