Балкан надигра Ямбол и се класира на полуфинал за Купата на България

Балкан изигра изключително труден мач, но се класира на полуфинал в турнира за Купата на България в Ботевград. Пред повече от 2000 зрители в страхотна атмосфера в „Арена Ботевград“  ботевградчани надиграха Ямбол с 90-79 и продължават в събота битката за трофея.

Съперник на нашите е най-големият съперник Левски, а важният мач е в събота от 20:00 часа.

В първия полуфинал в събота от 17:00 часа Берое среща Рилски спортист.

Пред почти пълна зала със стартова петица Крисчън Джоунс, Крис Минков, Митко Димитров, Дерик Маркс и Амад Рори, Балкан започна с 11-2 първите 3 минути на мача. Следващите минути обаче нещата тотално се обърнаха, а Ямбол стигна до  пълен обрат след серия 10-0 за 13-16. Домакините от Ботевград нямаха кош близо 4 минути, в които гостите наваксаха изцяло пасива си. “Зелените” обърнаха за кратко, но тройка на Тадж Ридли изведе отново ямболии напред. И двата отбора имаха по една точна стрелба от тройката в първия период, но Балкан успя да си върне аванс от 4 след първия период – 23-19. Тимът на Небойша Видич стартира втора част със серия 6-2 и поведе отново с 8 при 29-21. Тогава Видич даде почивка на американския Амад Рори, а на негово място в игра влезе младият Гавалюгов. След тройка на топреализатора Джеремая Пейдж тимът на Тони Дечев върна серията на Балкан, която го доближи само на точка при 29-28 в средата на втората част. До този момент Ямбол бе почти перфектен при стрелбата от средно с 9/10 , но имаше 10 грешки. За кратко Балкан се откъсна с 6, но точният мерник на Джеремая Пейдж скъси дистанцията на 3 – 34-21. Крис Минков обаче върна тройката ,а  след него и Дерик Маркс бе точен два пъти от далечна дистанция, за да  качи за първи път до 12 аванс  малко след това. Минута и половина преди края на полувремето обаче Митко Димитров падна на земята като изглеждаше, че е останал без въздух при борбата за топката. На почивката Балкан запази аванс от 10  – 44-34.

В началните минути на второто полувреме Ямбол върна изцяло интригата в мача, стигайки до пълен обрат при 46-48. Гостите направиха серия 12-2 за 5 минути, а Балкан изгуби изцяло играта си в нападение. Играта вървеше кош за кош преди Минков,Грозев и Уошингтън да вкарат три поредни тройки и да успеят да измъкнат поне за кратко Балкан по-напред за 61-52. Матушев върна бързо една от тях, за да държи своите близо. До края на частта обаче Ямбол отново свали на 4 при 64-60.

Домакинът започна със свежа енергия последната част и нов импулс, повеждайки за първи път от дълго време с двуцифрена разлика. Мощна забивка на Уошингтън взриви Арена Ботевград, а таблото светна 78-66 малко повече от 6 минути преди края на двубоя. Докрая „зелените“ не изпуснаха инициативата и изковаха ценния успех. Дивон Уошингтън бе най-резултатен за победата с 22 точки. Крисчън Джоунс вкара 17, а 16 имаше Дерик Маркс.