Botevgrad.NEWS

Новини от Ботевград, Правец и Етрополе

Клиентите на ФАНТАСТИКО дариха 324 393 лева за безопасна училищна и онлайн среда

324 393 лв. бяха дарени от клиентите на „Фантастико“ в подкрепа на програмата на УНИЦЕФ и Министерството на образованието и науката „Стъпки заедно“, която тази година е с фокус върху създаването на позитивна училищна и онлайн среда за всяко дете. Това е петата дарителска кампания, проведена в супермаркетите на българската търговска верига в подкрепа на УНИЦЕФ България. Събраната сума е рекордна за всички проведени до момента във „Фантастико“ дарителски инициативи, а общият принос за последните 5 години в подкрепа на УНИЦЕФ България достигна 1 277 076 лв.

И тази година активни поддръжници и застъпници за каузата на УНИЦЕФ бяха касиерите в магазините на българската търговска верига. Събраните средства ще бъдат използвани, за да продължи разширяването на програмата „Стъпки заедно“ в 100 училища в страната и ще подкрепят усилията на УНИЦЕФ и партньорите на организацията за създаване на по-сигурна онлайн среда чрез различни обучения за ученици, учители и родители.

„Признателен съм на всеки наш клиент и на всички колеги в супермаркетите ни за подкрепата на тази толкова важна кауза. За да има дългосрочен ефект от подобни програми са нужни и дългосрочни усилия. Радвам се, че толкова много хора го осъзнават и застанаха зад усилията на УНИЦЕФ за по-позитивна училищна и дигитална среда за децата. Благодаря на екипа на УНИЦЕФ България за професионализма и стремежа им към устойчиви резултати за по-добро бъдеще на младите хора в страната ни“, заяви Владимир Николов, оперативен президент на ФАНТАСТИКО ГРУП.

В България близо 300 000 сигнала за онлайн злоупотреби над деца е обработил Националният център за безопасен интернет за периода януари-септември 2024 г. Увеличили са се и обажданията от родители, деца и тийнеджъри на Консултативната линия 124 123. Най-честите запитвания са за съвет при откраднати профили, онлайн тормоз и хакване на други приложения в телефона. Мeстата в Мрежата, където най-често възниква проблем, са социалните мрежи – 72% и приложения за чат комуникация – 17%. По данни на Евростат едва половината от младежите на възраст 16-24 г. в България имат основни или добри дигитални умения, което е под средното ниво за страните от ЕС, в които делът на децата е 80%. Тревожните данни показват колко необходимо е развитието на програмата „Стъпки заедно“ с фокус върху безопасността за децата в онлайн среда.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *