Botevgrad.NEWS

Новини от Ботевград, Правец и Етрополе

БНБ обясни какво ще стане с цените в евро

На сайта на Българската централната банка се появи полезна информация свързана с това какво ще се случи с цените в евро. Тя е представена под формата на въпроси и отговори за въвеждането на единната европейска валута. 

Ето какво пише на сайта:

Когато цена се превалутира от лева в евро, използва се точният обменен курс, без съкращения след десетичната запетая – 1.95583. С други думи, цената в лева се разделя на 1.95583, за да се получи цената в евро.

След това се прави закръгляване. Спазва се математическото правило, че когато третият знак след десетичната запетая е по-малък от пет, вторият знак след десетичната запетая остава непроменен – примерно, ако се получи стойност 2.844, цената ще е 2.84 евро. Важи и това, че когато третият знак след десетичната запетая е равен на или по-голям от пет, вторият знак след десетичната запетая се увеличава с една единица – ако след превалутирането резултатът е 2.845, прави се закръгляване и цената ще е 2.85 евро.

БНБ дава следния пример – ако един хляб в момента струва 1.70 лв., цената в евро, след прилагане на правилото за закръгляване при настоящия обменен курс на лева към еврото ще е под едно евро или 87 евроцента.

Изключения от правилото за закръгляване се допускат, ако това е предвидено в закон или в някакъв правен акт на ЕС. От централната банка обясняват кога може да има изключения:

– Възнагражденията за положен труд, обезщетенията, паричните и социалните помощи и пенсиите по част първа от Кодекса за социално осигуряване се преизчисляват от лева в евро съгласно общото правило за превалутиране. За да не бъдат ощетявани гражданите, ако при закръглението третият знак след десетичната запетая е по-голям от нула, вторият знак след десетичната запетая се увеличава с една единица. Примерно, ако сумата е 1000.240 евро, закръглява се на 1000.25 евро.

Как ще се обозначават цената за единица мярка на стока?

– Когато обозначаването на цената за единица мярка на стоката е задължително (съгласно чл. 20 – 23 от Закона за защита на потребителите), търговецът може да ограничи двойното обозначаване на цената само по отношение на продажната цена на стоката, без да посочва цената за единица мярка.

Когато цената за единица мярка е идентична с продажната цена на стоката, търговецът може да направи двойно обозначаване само на продажната цена на стоката.

Как се осъществява двойното обозначаване за намаления ?

– При съобщения за намаляване на цените на стоките и услугите, което се изразява в абсолютна стойност или в процент, търговецът може да направи двойно обозначаване на цените на стоките и услугите само по отношение на крайната цена, която се плаща от потребителя.

Как се правят съобщения за сравняване на цените на стоките и услугите?

– При съобщения за сравняване на цените на стоките и услугите търговецът може да направи двойно обозначаване на цената на стоките и услугите само по отношение на крайната цена, която се заплаща от потребителя.

Как се обявява крайна цена във фискалния/системния бон?

– В периода на двойно обозначаване на цените на стоките и услугите общата крайна сума, която се заплаща от потребителя, се обявява в издавания фискален/системен бон или в друг документ, регистриращ плащането, издаван вместо фискален/системен бон, в евро и в левове, заедно с официалния валутен курс на лева към еврото.

От датата на въвеждане на еврото всяко лице, което приема плащания, за които е задължено да издаде фискален/системен бон, е длъжно да ги регистрира и отчита в евро и центове.

Какъв е периодът на двойно обращение на лева и еврото?

– От датата на въвеждане на еврото за период от един месец банкнотите и монетите в левове продължават да бъдат законно платежно средство на територията на Република България (период на двойно обращение на лева и еврото).

Какви са правилата в периода на двойно обращение?

Ще има период, в който ще можем да плащаме и в левове, и в евро. В този период, независимо в каква валута клиентът плаща, ако има ресто, търговецът задължително го връща в евро. Само ако в касата няма достатъчно евро и евроцентове, рестото все пак може да е върне в левчета и стотинки.

В периода на двойно обращение търговецът може да не приема повече от 50 броя монети в левове, включително стотинки, при една трансакция.

В периода на двойно обращение при рекламация на стока или услуга, когато потребителят има право да развали договора и да си получи обратно платената сума, търговецът връща парите в евро. Ако търговецът няма достатъчна моментна наличност да върне платеното в брой в евро, връща сумата изцяло в левове.

От датата на въвеждане на еврото в търговските обекти, в които се извършват плащания в брой с автомати, устройства и системи на самообслужване, се използва само евро.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *