Издигнато бе националното знаме в Ботевград, по случай 3-ти март

По повод Националния празник, трети март, днес бе издигнат националният флаг на Република България от кмета на община Ботевград, Иван Гавалюгов. Тържествената церемония се състоя от 9:30 часа на площад „Освобождение“. Издигнати бяха още знамето на община Ботевград от д-р Илин Черняшки , председател на Общински съвет – Ботевград и знамето на Европа. В церемонията взеха участие Мажоретен състав – Ботевград, Общински духов оркестър – Ботевград, певицата Кристина Матеева и ученици от трите гимназиални училища в града.
По-рано програмата за националния празник запона в 9:00 часа, в храм „Св. Възнесение Господне“, където ще извършена Заупокойна света литургия в памет на загиналите за Свободата на България.
От 11:00 часа Община Горна Малина, съвместно с Община Ботевград, ще отбележи празника с тържествена програма пред Паметника на победата в местността „Арабаконак“.
Честванията в Ботевград ще продължат в 18:30 часа с факелно шествие, което ще тръгне от паметника на Христо Ботев. В 18:40 часа пред Паметника на Свободата ще започне ритуалът по поднасяне на венци и цветя. След края на официалната част ще се състои тържествена заря в памет на загиналите за Свободата на България.
Празничната програма ще завърши в големия салон на читалище „Христо Ботев 1884“, гр. Ботевград, където в 20:00 ч. талантите от състава „Майсторите на танца“ ще представят своя спектакъл „Духът на България“.
Достъпът до Исторически музей – Ботевград през целия ден ще бъде безплатен. Там ще можете да разгледате „Моите сърдечни поздрави и Одрин е български вече“ – съвместна изложба на РИМ – Велико Търново, Музей на фотографията и съвременните визуални изкуства – Казанлък, която представя различни епизоди, запечатани във фотографии, документи и вещи, свързани с град Одрин и превземането му.











