Дискусия за това как да имаме по-икономичен и екологичен дом ще се проведе в Ботевград

На 29 април от 18:00 часа в Народно читалище „Христо Ботев 1884 г.“ в Ботевград ще се проведе дискусия на тема как да постигнем по-икономичен и екологичен дом, без да жертваме уюта. Организатор е „Горичка“ – инициатива за разговори за устойчиво бъдеще, създадена от българската тенисистка и съосновател на марката биохрани „Хармоника“ Магдалена Малеева. Разговорът ще води Малеева, а презентации ще изнесат икономистът Румен Карамихалев и специалистът по енергийна ефективност Ася Добрдужалиева.
Дискусията е част от серия събития, които „Горичка“ провежда от началото на годината в различни населени места из страната под надслов „Българите можем да живеем по-добре“. Фокус на всички срещи с хората е идеята, че знанието за околната среда и нашето влияние върху нея започва от знанието и грижата за собствените ни домове – на гръцки екология означава наука за дома, а икономика – управление на дома. Затова и грижата за нашия общ дом – Земята – и за нейния климат, е грижа и за самите нас.
По време на събитието Малеева ще разкаже повече за идеята зад инициативата, както и за Фейсбук групата „Можем да живеем по-добре“ за споделяне на знания и опит, свързани с климат, опазване на природата, енергийно ефективни жилища и др. Добруджалиева и Карамихалев ще отговорят на въпросите как да намалим сметките за бита, без да жертваме комфорта, как да направим самооценка на енергийната ефективност на дома си, както и какви са възможните начини да финансираме различни подобрения в жилищата си, дори с минимални средства.
ПРОГРАМА
- 18:00-18-15 | Откриване: Как се родиха „Горичка“ и „Анонимните климатици“ и какво ги води в Ботевград?
Магдалена Малеева, тенисист и климатичен активист, създател на платформите за разговори за устойчиво бъдеще „Горичка“ и „Анонимните климатици“ и съосновател на марката биохрани „Хармоника“
- 18:15-18:30 | Как да направя самооценка на жилището си за енергийна ефективност?
Ася Добруджалиева, експерт по енергийна ефективност и специалист по опазване на природната среда, „Подслон за човечеството – България“ (Habitat for Humanity – Bulgaria)
- 18:30-18:45 | Дискусия
- 18:45: 19:00 | Мога ли да плащам по-ниски сметки за бита, без да жертвам комфорта?
Румен Карамихалев, икономист, платформа „Еко-Ико“ за обмен на знания за това как да съчетаем екологичното и икономичното в дома си
- 19:00-19:15 | Дискусия
- 19:15-19:30 | Колко ще ми струва преходът към по-евтина енергия и как да го финансирам?
Ася Добруджалиева и Румен Карамихалев
- 19:30-20:00 | Дискусия
ПОВЕЧЕ ЗА ВОДЕЩИЯ И ЛЕКТОРИТЕ
Магдалена Малеева е една от най-успешните български тенисистки, съосновател на Тенис клуб „Малееви“ и климатичен активист. През 2006 г. заедно с Методи Методиев и Любомир Ноков създава известната компания за биохрани „Хармоника“. В процеса на производство на първите си биопродукти осъзнават, че земеделието и производството на храна са в епицентъра на големите екологични проблеми, пред които ние и нашите деца сме изправени – загубата на биоразнообразие, промените в климата, замърсяването. Нуждата от споделяне на опит и търсене на решения през същата година води до основаването на инициативата „Горичка“ за разговори, дебати и обучения за устойчив начин на живот. Няколко години по-късно около „Горичка“ се заражда и неформалната група „Анонимните климатици“. Тя обединява общественици, представители на бизнеса и експерти с опит в разнообразни сфери, загрижени за промените в климата, които търсят баланс между понятията за икономическо развитие и екология и планират съвместни действия за адресиране на климатичните промени. През 2021 г. Малеева става съосновател и изпълнителен директор на Wind of Change, компания, която специализира в стратегически екологични консултации за компании, инвеститори и институции. От 2021 г. води два подкаста за климат и устойчив живот: „Анонимните климатици“ и неговото продължение „На градус и половина„. Там гости са представители на граждански организации и бизнеси, експерти в държавната администрация и хора с разнообразна експертиза, с които Малеева разговаря за решенията на много от проблемите, свързани с изменението на климата: от човешко здраве, земеделие и бизнес развитие, до национална сигурност, енергетика и устойчив транспорт.
Румен Карамихалев е икономист с 30-годишен професионален опит в шведската стоманопроизводителна индустрия. Особено горд е с енергоспестяващата къща, която наскоро успява да построи за семейството си в покрайнините на София. Прилага редица зелени технологии – термопомпа, фотоволтаични панели, локална пречиствателна станция. Цената за построяването на квадратен метър се оказва два пъти по-ниска от тази на апартамент в столицата, а цената за отопление през зимата: под един лев на квадратен метър. Изключително ниските разходи за електричество и натрупаните знания за екологични материали и технологии го вдъхновяват през 2022 г. да създаде Фейсбук групата „ЕКО(логично), ИКО(номично) или и двете?„, която днес има над 9 хиляди последователи. Следват сайт със същото име, както и канали в социалните мрежи, сред които се откроява TikTok. Там много от видеата на Карамихалев имат милиони гледания. Идеята на Карамихалев е да разпространява базови знания, които да дадат начални насоки на всички, които искат да знаят как да съчетаят екологичното с икономичното в различни аспекти от живота: жилище, автомобил, собствена градина – и така да живеят по-лесно и евтино.
Ася Добруджалиева е лесоинженер, финансист и експерт по енергийна ефективност. Завършва Лесотехническия институт в София през 1989 г. като лесоинженер със специализация „Опазване на природната среда“.От 1993 г. е член на Асоциацията на еколозите от общините в България (АСЕКОБ), а от 2003 г. – председател на Управителния съвет на АСЕКОБ. През 1999 г. завършва магистърска степен „Финанси“ в Университета по национално и световно стопанство в София. В продължение на 18 години е началник на отдел „Опазване на околната среда“ в Община Кърджали, а в периода 2002 – 2010 г. е изпълнителен директор на Регионалното сдружение на общините за управление на отпадъците „За чисти Родопи“, регион Кърджали. От 2010 г. е мениджър на проекти в организацията „Подслон за човечеството – България“ (Habitat for Humanity – Bulgaria), където отговаря за редица проекти за подобряване на жилищните условия у нас, включително на уязвими групи хора, както и за провеждането на обучения и информационни кампании по темата.