ОУ „Никола Вапцаров“ – Ботевград с нови хуманитарен и STEM кабинети, и лекоатлетическа площадка

„30-ти юни ще остане в Летописната книга на училището, като една от многото важни и тържествени дати“. С тези думи днес директорът на ОУ “Никола Йонков Вапцаров“ – Ботевград, Петя Кочкова, даде старт на тържествената церемония по повод откриването на два STEM кабинета и кабинет по хуманитарни науки, както и една лекоатлетическа площадка, изградени по Националния план за възстановяване и устойчивост.
Официални гости на събитието бяха Емилия Лазарова – заместник-министър на образованието и науката, Весислава Панджерова – държавен експерт по природни науки в Министерство на образованието и науката, директори на учебни заведения – Ирена Коцева /ОУ „Митрополит Авксентий Велешки“ Самоков/, Цветелина Владимирова/ ОУ “В.Левски“-Правец/, Даниела Николова /ОУ“Св.Св.Кирил и Методий“ Ботевград/, Петко Петков – зам.директор в ТПГ “Ст.Панчев“, Каролина Маринова – директор на Ресурсния център в Ботевград, Людмила Чудомирова – директор на Общинска читалищна библиотека „Иван Вазов“ Ботевград, Миглена Василева – председател на НЧ “Хр. Ботев – 1884“ Ботевград, дългогодишните учители по Български език и литература в ОУ „Н.Вапцаров“ – бившият зам. директор Богдана Георгиева и Детелина Кунчева.
Директорът на училището, Петя Кочкова, изрази удовлетворение от възможностите, които Министерството на образованието предоставя за модернизиране и обновяване на училищната база и подчерта,че ОУ“Н.Вапцаров“ се възползва постоянно от Националните програми. Тя изтъкна, че благодарение на финансирането от Втория етап по изграждане на SREM кабинетите, училището придоби нов модерен вид и надгради материалната си база, съобразно новите технологични тенденции.
„Имаме нови съвременни модели на физическа среда, както и дооборудване с най-високи технологични достижения – със Z SPASE” лаптопите.“ , каза директорът и не пропусна да поздрави седмокласниците с постигнатите успехи. „Вие се представихте отлично на Националното външно оценяване. Повишихте резултата по БЕЛ с повече от 7 точки и резултата по математика, който е с 6 точки повече от миналата година. Благодаря Ви за Вашия труд и старание. Днес е Вашият последен учебен ден, но знам , че ще го запомните и дано той да остане завинаги в сърцето Ви, като нещо много свято и мило“.
Зам.министър Емилия Лазарова връчи Почетен плакет на Съюза на българските учители на директора, г-жа Петя Кочкова, за заслуги на ръководството и училищния колектив в провеждането на съвременен, висококачествен образователен процес.
„Днешното тържествено събитие не е само за Вашето училище, то е събитие и за град Ботевград! Какво по-добро от това, в едно училище да продължава обновяването и модернизирането на средата“.Така започна своето обръщение зам. министър Лазарова към присъстващите ученици, учители и родители. По повод откриването на модерния хуманитарен кабинет зам. министърът заяви, че хуманитарните науки са тези, които дават една много добра база за широка философия и полезност за всички останали учебни предмети. Според г-жа Лзарова STEM кабинетите пък ще дадат отлична възможност за повишаване мотивацията на учениците и все повече да развиват своите умения и компетентности, полезни за тяхното развитие в живота им като цяло.
„Те ще помогнат да променим нагласите от зубрене към прилагане на наученото“. Зам. министърът не скри радостта си от възможността да разгледа обновената материална и техническа база в новите кабинети. Тя отправи специален поздрав към училищното ръководство и учениците за високите резултати от НВО. “Ние знаем, кой какви усилия полага. Не винаги резултатите идват бързо, но винаги идват. Когато обичаш и искаш да мотивираш учениците, когато искаш средата да се променя, то какво по-добро от това!“, добави г-жа Емилия Лазарова. Накрая отправи призив към преподавателите да продължат да работят и поддържат STEM кабинетите живи, да изграждат знания и навици за системност и учене у подрастващите.
Поздравителен адрес бе получен от председателя на Съюза на българските учители – д. ик. н. Янка Такева. В него се казва:
„Чест и удоволствие е от името на Изпълнителния комитет на Синдиката на българските учители и лично от мое име да Ви благодаря за дългогодишното ни ползотворно социално партньорство и да Ви поздравя по повод забележителното събитие, което е още едно доказателство за ефективната работа на СБУ на национално ниво, а също и за Вашата отговорност, отдаденост и ангажираност към модернизацията на образователния процес.
Пожелавам на Вас и във Ваше лице — на всички учители, ученици, на Вашите партньори и гости на стойностното събитие — здраве, неизтощим откривателски дух и успехи във всички начинания.
На добър час с новите кабинети за знание, развитие и устрем към бъдещето!“
В знак на подкрепа и като символ на растежа и устойчивостта на образованието, г-жа Лазарова засади дърво в двора на училището – живо напомняне за това ново начало, което ще расте заедно с успехите на учениците на ОУ „Н.Вапцаров“.
След въвеждащата официална част последва тържествен водосвет, отслужен от Отец Николай в присъствието на гости, ученици и учители. Откриването на три нови специализирани кабинета – два STEM кабинета и един кабинет по хуманитарни науки, бе извършено с прерязване на лента от заместник-министър Емилия Лазарова, държавният експерт Весислава Панджерова и директорът Петя Кочкова.
В кабинета по хуманитарни науки учениците представиха интегрирана дейност, обединяваща литература и КМИТ. Демонстрацията започна с музикално предизвикателство на електрическо пиано, изпълнено от ученик, който въведе гостите в темата. След това учениците се отправиха на виртуално пътешествие из литературната карта на България, проследявайки градовете, свързани с живота и делото на видни български писатели.
С помощта на изкуствен интелект учениците създадоха визуални образи на литературни герои, вдъхновени от изучаваните произведения. Със създадените изображения проектираха корици на книги в платформата Canva. Финалният акцент бе кратка драматизация по стихотворението „Христо Ботев“ от Никола Вапцаров, която трогна публиката и придаде силен емоционален заряд.
В STEM кабинетите учениците демонстрираха практически дейности от сферите на биологията, химията, физиката и КМИТ. Сред акцентите бяха:
• модел на електромобил със соларна система за зареждане;
• работа със ZSpace лаптопи и дигитални микроскопи по биология;
• експерименти с новата мобилна химическа лаборатория;
• интерактивни задачи с LEGO роботика, чрез които учениците показаха как науката може да бъде едновременно достъпна и увлекателна.
Всеки кабинет е създаден с грижа и мисъл за това учениците да учат в модерна, мотивираща и подкрепяща среда, която развива не само знания, но и умения за сътрудничество, творчество и критическо мислене.

































































































