Бобокови и Красимир Живков отиват на съд по делото за опасните отпадъци
Специализираната прокуратура внесе обвинителен акт в Специализирания наказателен съд по дело за нерегламентирано управление на опасни отпадъци. На съд са предадени общо шест лица – Атанас Бобоков, Пламен Бобоков, Красимир Живков и още трима. Други трима вече се признаха за виновни.
Атанас Бобоков и Красимир Живков. са предадени на съд за това, че са ръководили организирана престъпна група, чрез която в период от около пет години, с користна цел, са извършили следните престъпления от Наказателния кодекс: чл. 282 (престъпление по служба); чл. 311 (лъжливо документиране); чл. 353б (управление на отпадъци не по установения ред, с което е създадена опасност за живота или здравето на другиго или за причиняване на немаловажни вреди за околната среда); чл. 353в (управляване на отпадъци не по установения ред) и чл. 353г (трансграничен превоз на опасни отпадъци в нарушение на установения ред).
Освен това, обвиняемите са привлечени към наказателна отговорност и за вторични престъпления – Аатанас Бобоков за това, че е избегнал установяването и плащането на данъчни задължения в особено големи размери, а Кр.Ж. е предаден на съд и за извършено престъпление против народното здраве и околната среда, като същото е извършено в съучастие. Освен за участие в ОПГ – Н.М. и В.К. са предадени на съд и за извършени документни престъпления и такива против народното здраве и околната среда. П.Б. е предаден на съд за участието си в организираната престъпна група. И.Хр. е предадена на съд само за документно престъпление. Предвидените наказания за ръководителите на ОПГ са лишаване от свобода от пет до петнадесет години, а за участниците в престъпното сдружение от три до десет години. За извършените екологични престъпления, законодателят е предвидил наказание лишаване от свобода от десет до двадесет години и глоба от петнадесет до петдесет хиляди лева. За документните престъпления предвиденото наказание е лишаване от свобода до пет години и лишаване от право на лицето да заема определена държавна или обществена длъжност.
В рамките на разследването по делото бяха извършени множество огледи на местопроизшествия в землищата на област София, гр. Червен бряг, с. Рупци, общ. Червен бряг, гр. Плевен и гр. Лом, обл. Монтана, при които бяха установени 16 756 тона отпадъци, сред които 7 756 тона опасни. Част от намерените опасни отпадъци бяха заровени на различни нерегламентирани места в страната. Същите не са били управлявани в съответствие със Закона за управление на опасните отпадъци. Вследствие на това е била създадена опасност за здравето на хората и са причинени немаловажни вреди за околната среда. Внесените в Специализирания наказателен съд материали по делото са в обем от 546 тома. Приложени са и събраните в хода на разследването веществени доказателства, които също са в значителен обем. Предстои Специализираният наказателен съд да насрочи делото.
Източник: actualno.com
Удри уйно, тая мачка не е наш’та…
It’s an remarkable piece of writing in support of all the online viewers;
they will get benefit from it I am sure. 0mniartist asmr
whoah this blog is wonderful i like studying your posts.
Keep up the good work! You know, lots of individuals are looking around
for this information, you could help them greatly. asmr 0mniartist
Pretty part of content. I just stumbled upon your weblog and in accession capital to assert that I acquire in fact enjoyed account your blog posts.
Anyway I will be subscribing on your feeds and even I achievement you get entry to consistently fast.
asmr 0mniartist
Hey there! I just wish to offer you a big thumbs up for your
excellent information you’ve got here on this post.
I will be returning to your website for more soon. asmr 0mniartist