Oтзиви след осминафинала Рилски спортист – Парма

Българският отбор загуби снощи от руския Парма с 61-90 във втория осминафинал от „балона“ на турнира за Купата на ФИБА Европа, който се провежда в Ботевград. Това бе първо участие на тима от Самоков в плейофите на турнира за Купата на ФИБА Европа.

На четвъртфинал в „Арена Ботевград“ ще спорят Балкан и Парма. Мачът е в четвъртък от 21:00 часа в „Арена Ботевград“ и ще бъде излъчен на живо по БНТ 2.

Людмил Хаджисотиров, старши-треньор на Рилски спортист: „Първо искам да поздравя отбора на Перм. Те са изключително класен отбор. Имахме доста желание и се готвихме доста за този мач, но колкото и да говорим и да гледаме, нямаше как да се подготвим истински, защото в България няма отбор, който и да е на 50% близо до това ниво. Виждате просто има много сериозна разлика в реалностите и желанията. Играхме, опитахме се да лимираме силните им страни.  Пробвахме всички видове защити, но те са много големи тела. Лимитираха ни в нападение. Искахме максимално да намалим техническите грешки, обаче те играха адски агресивна защита с 11 човека ротация. Много са високи и това предизвика такива грешки, които водеха до бързи атаки, а те наказват абсолютно всяка грешка. Не случайно победиха ЦСКА Москва и много силни отбори. Радвам се, че ние имахме възможност и си извоювахме шанса да играем срещу такъв отбор. Това е страхотен опит за нас независимо ,че загубихме и стана такава разлика. Участието ни донесе това, че за първи път в историята на клуба се класирахме в Топ 16. Победихме отбора на Киев, който също е много качествен отбор със страхотен треньор и големи възможности и за нас това си беше сериозна стъпка. Въпреки всичко участието ни е много позитивен опит за нас да имаме сблъсък с такива защити, отбори и тела. Смятам, че от първия „балон“ в Самоков, отборът ни израсна много. Въпреки че загубихме, мисля, че отново ще израснем след този мач и ще ни помогне. Искам да пожелая успех на Балкан, защото всичко се случва в един мач. Дано да имат повече късмет.

Павлин Иванов, играч на Рилски спортист: „Доста по-класни са от нас Парма. То се видя на терена. Ние имахме нужда от такъв мач. Видяхме реално на какво ниво сме. Трябва да се върнем в залата и да работим. Това е. Няма какво друго да кажа за този мач. Това е ниво, което всеки един от нас иска да играе. Те играят ВТБ лига, което е супер високо ниво и са руски отбор. Всеки от нас иска да отиде в отбор като този, но явно не сме готови. Със сигурност участието ни донесе опит. Имахме три много тежки мача в Самоков срещу украински отбори. Сега и този беше много тежък. Общо взето видяхме на какво ниво сме. Аз лично видях, че трябва да се бачка много.“

Казис Максвитис, старши-треньор на Парма (Русия): „Не очаквахме такъв мач срещу Рилски спортист. Българският отбор е съставен от доста състезатели на националния отбор и добри чужденци, така че съм щастлив, че спечелихме по такъв начин и вече може да се готвим за следващия мач. Рилски спортист подобри играта си второто полувреме, но ние очаквахме много по-голяма битка. Мисля, че резултатът не описва този отбор, той е много по-добър, за това съм много щастлив, че моят отбор изигра страхотен мач.“

Адас Юшкевичус, играч на Парма (Русия) (най-полезен с 18 точки в мача срещу Рилски спортист): „Мисля, че започнахме мача много добре. Бяхме концентрирани от първата минута и за това направихме разлика и контролирахме мача през цялото време. Не сме очаквали нищо лесно за това започнахме с агресивна защита още в първите минути. Показахме им, че сме сериозни и разбихме тяхната игра още отначало. Последната седмица беше лоша за нас в руското първенство, за това искахме да се вдигнем и го направихме. Гледах мача на Балкан срещу Фрибур и мисля, че са доста здрав отбор. Може да видиш почерка на треньор в отбора. Играят много добра защита от това, което видях. Очаквам здрава битка. Балкан играят у дома и трябва да сме концентрирани на 100%, защото това е тяхната зала и всичко може да се случи. Това е голямо предимство за тях. Целта ни е да печелим всеки мач. Не сме говорили за нещо повече в турнира. Гледаме мач за мач. Първата ни цел беше да победим Рилски, а следващата Балкан. Гледам един ден напред само. Това е целта на нашия отбор.“
СТАТИСТИКА И СНИМКИ ОТ МАЧА ПАРМА – РИЛСКИ СПОРТИСТ.