Балкан победи Ирони Нахария, Станимир Маринов се контузи

Балкан победи израелския Ирони Нахария с 87:73 в „Арена Ботевград“ в изтеглен мач от четвъртия кръг в група D от втория етап в Балканската лига. Това бе първа среща за Балкан от втората групова фаза, в която резултатите от първия етап се зачитат.

Тимът от Ботевград излезе на второ място във временното класиране с 2 победи и 1 загуба, а Ирони Нахария, който се състезава във втора дивизия в Израел, остава лидер с 3 успеха и 1 поражение. В групата са още другият израелски отбор – Макаби Хайфа с баланс 1-2 и ТФТ Скопие от Република Северна Македония с актив 0-2. Балкан ще гостува именно на ТФТ Скопие в следващия си мач от турнира на 17 март.

Лошата новина за българския тим беше контузията на национала Станимир Маринов, който нарани дясното си рамо в началото на втората част и пропусна остатъка от мача. Балкан отстъпи в първата четвърт, но осъществи обрат през вторите 10 минути и до края удържа победата.

Съставът, воден от старши треньора Небойша Видич, изостана с 6 точки след три минути игра, но със силни изяви на Илиян Пищиков домакините обърнаха до 9:8. Последва серия на гостите до 19:11 в тяхна полза, а по-късно те дръпнаха с 11 точки и първата четвърт приключи при 24:13 за израелския отбор.

След контузията на Станимир Маринов, домакините успяха на стопят пасива си до 4 в средата на втората част при 30:34, а две минути преди почивката намалиха разликата до 1 точка. Амад Рори реализира в последните секунди за аванс от 40:39 за Балкан в края на първото полувреме.

С две поредни тройки на Димитър Димитров Балкан поведе с 52:43 две минути и половина след подновяването на играта, а впоследствие дръпна с 16 точки при 63:47. Преди последните 10 минути ботевградчани водеха с 69:56. До края домакините задържаха водачеството, макар разликата да падна до 5 точки в заключителните моменти.

Амад Рори изигра силен мач за Балкан и завърши с 16 точки, 9 борби и 4 асистенции, а по 15 точки реализираха Крисчън Джоунс и Дивон Уошингтън. Джоунс оформи дабъл-дабъл, добавяйки 11 борби, а Уошингтън овладя 6 борби. Илиян Пищиков се отчете с 13 точки, 3 борби и 3 асистенции.

За Ирони Нахария най-резултатен беше Стефон Бранч с 19 точки и 8 борби. Алексей Чубревич се включи с 15 точки и 7 борби.

Източник: bgbasket.com