Балкан удържа Берое за осма поред победа в НБЛ

Балкан продължава успешната си серия в Националната баскетболна лига!  Тимът на Небойша Видич надигра у дома Берое с 85-76 след много оспорван мач с няколко обрата.

Победата бе осма поред за балканци, които имат общо 17 победи и само 4 поражения и заемат втора позиция. Берое е шести с 11-10.

Тази седмица предстои турнира за Купата на България, а Балкан среща на четвъртфинал Ямбол. Мачът на ботевградчани е на 25 март в петък от 20:00 часа. Берое среща Черноморец в четвъртък от 17:00 часа.

Воден от Седариан Рейс Берое поведе с 12-6 в началните минути на двубоя. Нашите допуснаха няколко грешки в атака и съперникът се възползва с добра игра под коша на центровете. Амад Рори влезе в игра, за да внесе ред в организацията на Балкан, а след негов  кош и тройка на Дерик Балкан намали малко. Гостите продължиха да водят като  преднината им стигна 7 точки при 17-24, а две поредни тройки на Амад Рори, който влезе от пейката и фаул доведоха до равенство при 24-24, 40 секунди преди края на периода. Кош със сирената на Уошингтън пък даде за първи път от началните минути предимство на Балкан, с която те затвориха първия период с 26-24.

Втората част започна с две тройки на Грозев и Уошингтън, след които Балкан се откъсна със 7 33-26 за по -малко от 2 минути. Ботевградският тим запази преднина в частта като реализираше основно Дерик Маркс. Берое обаче наказваше всяка грешка. На няколко пъти разликата падаше до 4 точки. Секунди преди  края Берое изравни, но далечна тройка със сирената на Амад Рори даде важно психологическо предимство на Балкан на почивката – 48-45. Първото полувреме беше доста резултатно като двата тима вкараха общо 93 точки.

6 минути след началото на второто полувреме Берое отново поведе при 54-55 след два успешни фаула на гарда Бърнс и силно включване на Олека и Рейнс. Най-голямата им преднина стигна 4 точки. Крис Минков и  Рейнс си размениха по една тройка в ответните минути, а гостите направиха серия общо 13-4, за да стигнат до обрат. До края на частта Балкан успя да си върне аванса. Тимът на Видич не допусна кош на съперника в последните 3 минути на частта и след серия 8-0 стигна до нов обрат. “Зелените” взеха 4 преднина преди началото на последната решителна част.

Тимът ни задържа аванс около 6,7 в началото на частта, но Берое се държеше близо.

5 минути преди  края бе отсъдено четвърто лично нарушение на Митко Димитров. Малко повече от 3 минути преди края старозагорци  останаха без центъра си Седариан Рейнс, който излезе за пет фаула, приключвайки мача с 18 точки в актива си. Домакините качиха аванс на 8. Гостите вкараха 2 тройки в последните минути, за да се доближи на 5, а ключова тройка на Крис Минков 1:51 преди края охлади страстите в Арена Ботевград. Беройци се бореха до последно, но нашите удържаха успеха.

Най-резултатен за победата с 24 точки бе Дерик Маркс. Амад Рори реализира 19, а по 12 имаха Крисчън Джоунс и Митко Димитров.