Балкан загуби полуфинала от Левски с точка разлика

Балкан загуби полуфинала за Купата на България от Левски. Тимът от Ботевград  отстъпи със 73-74 след драматичен двубой, който бе прекъснат за близо 30 минути в края.

Двубоят започна изключително оспорвано като през цялата първа четвърт играта вървеше непрекъснато кош за кош. За първи път Левски поведе с 4 точки 20 секунди  преди края на първия период, който завърши при 17-21. 11 от точки на “сините” бяха дело на Марио Литъл. Балкан започна с 5-0 втория период, а тройка на Илиян  Пищиков взриви публиката и върна аванса на ботевградчани – 22-21. Домакините задържаха съперника с един кош от игра близо 3 минути. Нашите обаче имаха 8 грешки за 13 минути срещу само 3 на “сините”.  Това позволи на столичани да поведат с 5 при 22-27. Точно тогава бе отсъдено трето лично нарушение на капитана Митко Димитров. Ивица Радич бе точен и при двата за 22-29. Левски направи серия 8-0, която бе спряха от кош на Амад Рори за 25-29. В средата на периода Балкан натрупа доста лични нарушения, а Левски имаше преднина на няколко пъти от 7,8 точки. 2 минути преди края Левкси направи най-голямата разлика от 9.Малко преди почивката Балкан намали на два пъти до 4 точки, благодарение на Дерик Маркс. Левски имаха доста повече точки на бърза атака и взеха 7 аванс на почивката.

Венци Петков даде начало на второто полувреме с тройка, след която даде за първи път аванс от 10 на гостите – 34-44. Дерик Маркс вкара важна тройка за 38-44, а домакините бавно намаляваха разликата. Крисчън Джоусн подобри игра, а Балкан успя да стопи изцяло пасива си след третата част и да остави всичко да се реши в последната, която започна при равенство 53-53.

Крисчън Джоунс и Дерик Маркс изведоха отново Балкан напред още в първата атака на последната.  За кратко Марио Литъл възстанови предимството на своите. Последваха няколко обрата.

4:11 преди  края за пет фаула напусна Митко Димитров, а след това получи и техническо . Крис Минков, Николай Грозев, Амад Рори, Дерик Маркс и Крисчън Джоунс останаха на терена, а таблото светна поредно равенство 62-62. Марио Литъл, който имаш 20 точки до момента и бе топ реализатор вкара два от фауловете, за да изведе отново с 2 напред Левски. Ключова тройка на Амад Рори изведе Балкан напред при 66-64, а Крисчън Джоунс качи на 4. За първи път от дълго време ботевградският тим  бе напред с 4 при 68-64 близо 3 минути преди края.

Цветомир Чернокожев изравни резултата минута преди края с тройка за 70-70. На два пъти около 50 секунди преди  края играта бе спряна за видео повторения. След тях от мача бе изгонен Дерик Маркс. 48.8 преди края играта бе спряна за близо 5 минути.  Пети фаул бе свирен на Марио Литъл и технически, а след това техническо и дисквалификация на старши-треньора на Балкан. Амад Рори пропусна фаул, а от другата страна Асен Великов бе точен и двата пъти за 70-74. Мачът бе прекъснат за около 30 минути, докато в залата дойдат органите на МВР заради напрежение между феновете.  След тях Левски изпусна, а  Уошингтън вкара тройка , за да намали на една при 73-74. Крисчън Джоунс изби топката , а последните 8.4 секунди остана атака за Балкан. Топката бе избита от Рори и нашите загубиха с една точка.   Най-резултатен с 27 точки бе Крисчън Джоунс. Амад Рори реализира 17, а 13 имаше Дерик Маркс.  27 наниза Марио Литъл. 12 Венци Петков, а Ивица Радич 10.