Балкан загуби гостуването на Академик Пловдив

Академик Пловдив спря серията от 8 поредни победи на Балкан в редовния сезон на НБЛ. След множество обрати нашите загубиха като гост на своя съперник в Пловдив със 70-65. Двубоят бе изключително оспорван като ботевградчани върнаха предимството си в последната част, повеждайки с осем. Две поредни тройки на Бачев, серия 13-0 и общо 20 грешки обаче костваха успеха. Поражението бе пето за Балкан през сезона в НБЛ, където тимът ни има и 17 победи. Академик е седми с 10-12. Във вторник на 5 април тимът на Небойша Видич гостува на Черно море Тича

Мачът пропусна капитанът Митко Димитров заради вирус.

Срещата започна с доста грешки и пропуски за двата тима, но Балкан успя да поведе с 9-3 в средата на периода. Академик отговори със сходна серия, с която настигна  нашите и дори обърна за кратко след тройка на Титков. След първата част обаче Дерик даде минимално предимство от точка на ботевградчани – 15-16. Малко след началото на втория период Академик обърна като играта продължи да върви с непрекъснати смени на водачеството. Академик имаше 8 борби в нападение срещу само 2 на Балкан в първите 12,13 минути. В средата на периода Балкан не успя да реализира близо 1,2 минути, а най-голямата разлика в полза на домакините бе 3 точки при 24-21. Дерик Маркс и Уошингтън обаче възстановиха предимството на своите, но домакините получиха нова подкрепа от Титков, който вкара поредна тройка, за да върне своите напред. За 20 минути гостите имаха малко по-добър процент на стрелба от средно разстояние, с което успяха да запазят лека преднина на почивката – 31-33.

Три минути след началото на третата част Академик поведе и с най-голямата разлика в своя полза до момента от 5 точки при 39-34 след тройка на капитана Бачев. Домакините направиха серия 8-1, а Балкан нямаше кош от игра за това време. Тимът от Ботевград допусна куп глупости в нападение, като за щастие и Академик пропусна да увеличи аванс. Първият ни кош от игра дойде в средата на третата част, дело на Уошингтън. Академик продължи да покачва аванс, който стигна 6 точки 45-39. Тройка на Дерик Маркс, който бе оставен сам, даде надежда на Балкан, но тя веднага бе върната от Титков. Най-голямата разлика в полза на съперника в третата част стигна 8, а до края на период Крис Джоунс доближи Балкан до 3 . Три тройки, дело на Уошингтън, Илиян Пищиков и Дерик Маркс върнаха предимството на Балкан за първи път от началото на третата част. След тях и мощна забивка на Уошингтън  вдигна на 6 преднината ни и върна самочувствието в редиците на Балкан за 53-59. Два поредни грешни паса на същия дадоха възможност на Академик да намали на 5. И двата тима обаче изпуснаха доста възможности, а тройка на Крис даде за първи път от началото аванс от 8 на Балкан – 57-65. Бачев вкара две тройки поред, за да доближи своите само на 2 при 63-65. Същият открадна топка след таймаут за Балкан , а Николай Николов реализира за нова драма и 65-65 1:20 секунди преди края. Грозев изпусна два фаула, а Дейшон Найт наниза ключова тройка, с която Академик се озова напред с 3 точки, 35 секунди преди финалната сирена. Последва мигновено прекъсване за Небойша Видич. След него обаче нашите допуснаха 20-тата си грешка, а победата остана в ръцете на домакина. Балкан остана без кош в последните 3 минути и половина на мача, а домакините се възползваха по най-добрия начин със серия 13-0, с която спечелиха мача.

Трима играчи на Балкан завършиха с двуцифрен актив. Дивон Уошингтън направи дабъл-дабъл с 14 точки и 10 борби, а 14 отбеляза и Дерик Маркс. С 11 точки, 7 борби и 6 асистенции бе Амад Рори

За Академик Пловдив най-много 19 точки и 5 борби имаше Васил Бачев. По 11 вкараха Николай Николов и Николай Титков. 16 борби и 7 точки имаше Робърт Фрейманис