БАЛКАН – 2 триумфира с Купата на Българска баскетболна лига

Балкан – 2 триумфира с Купата на Българска баскетболна лига! Във финала в зала „Дунав“ Русе момчетата от Ботевград победиха категорично Олимпия Ямбол със 71-95 след като водеха през целия мач и спечелиха заслужено финала на турнира за Купата във втория ешелон. На полуфинал нашите победиха един от най-опитните отбори – Хебър (Пазарджик), а по-рано в турнира за Купата се наложиха над Политехника и Шоутайм.

Поздравления за отбора на Мирослав Ралчев и всички момчета в отбора, които показаха изключителен характер и станаха общо третият носител на Купата от обединяването на ББЛ с А група, за да създадат втория ешелон в българското баскетболно първенство.

В турнира за Купата участваха общо 16 отбора – 12 от А група и 4 от Б.

16-годишният гард на Балкан Александър Гавалюгов бе избран за MVP на турнира.

Балкан започна уверено мача и поведе с 2-8 първите минути. Постепенно обаче опитът на Говедаров доближи Ямбол до 7-10. Последваха оспорвани минути като Балкан не успяваше да отбележи дълго и близо две минути преди края на първия период резултатът бе изравнен 14-14. Вутев натрупа две лични нарушения в първата част, което затрудни ситуацията за Балкан под коша. След него и Гавалюгов натрупа два, а точният мерник на Говедаров от фаула даде за първи път предимство на ямболии от 5 за 19-14. За кратко съперникът поведе с 3, но тройка на Здравко Христов върна предимството на Балкан след първия период. Нашите направиха серия 6-0 и след 10 минути водеха с 19-21.

Минута след началото на втората след тройка на Пищиков Балкан поведе за първи път с 8 точки – 19-27. Така серията на “зелените” нарасна до 13-0, а Олимпия нямаше кош близо 3 игрови минути.  За кратко нашите поведоха с  двуцифрена преднина от 11, която бе най-голямата до момента, но далечна тройка на Росен Иванов свали разликата до 6 – 29-35 малко след това. Балканци допуснаха доста пропуски и на почивката разликата падна до 4 – 36-40. На почивката Вутев бе вече с три фаула, а по 2 Гавалюгов и Пищиков. Олимпия имаше малко по-висок процент на стрелба от тройката на почивката. Малко след началото на третата разликата падна до 3 точки при 40-43, а серия от 7-0 с тройка на Здравко Христов ботевградчани поведоха отново с 10 при 40-50, 6:47 преди края на периода. Малко след това гардът вкара втора поредна тройка за 40-53.  След него и Гавалюгов вкара за три, за да качи аванс на 16!  – 40-56. След третата част нашите водеха с 18. Те изиграха изключително силна последна част, в която вдигнаха аванс над 20 точки.

Александър Гавалюгов бе най-резултатен за успеха с 24 точки 7 борби, а по 19 нанизаха Денислав Вутев, Илиян Пищиков (+ 9 борби) и Здравко Христов + 7 асистенции.

Най-много 19 точки за Олимпия реализира Йоан Христов. По 13 отбелязаха капитанът Станислав Говедаров и Николай Нинов (+ 7 борби), а по 10 точки добавиха Росен Иванов (+8 борби) и Андон Вачев (+ 7 борби).