Botevgrad.NEWS

Новини от Ботевград, Правец и Етрополе

Повишението на такса смет не мина в Общински съвет-Ботевград

След близо един час дебати общинските съветници отхвърлиха повишаването на такса смет, предложено от кмета на Община Ботевград, Иван Гавалюгов, на последното за 2024г редовно заседание.

Предложено бе увеличение от 3 на 3,55 промила за физическите лица и от 10 на 11,5 промила – за юридически. В мотивите бе посочено, че размерът на отчисленията за обезвреждане на отпадъци през годините се увеличава и оскъпява разходите по обезвреждане на отпадъците.
Според разчетите през 2025 година камионите, които извозват битовите отпадъци, трябва да бъдат оборудвани с интелигентна система за сметосъбиране, която включва бордови компютър, сензори за измерване на теглото на отпадъка, GPS устройство, комуникационен модул, RDF антена за разпознаване на контейнерите.
При разработване на План-сметката освен основните елементи включени в нея, са отчетени и факторите, довели до увеличаване на разходите за 2025г., а именно: увеличаване на минималната работна заплата от 01.01.2025г. в размер на 1077лв., нарастващата инфлация и непрекъснатото увеличаване на цената на редица стоки и услуги, предстоящи инвестиции, както и намаляване на количеството на смесения битов отпадък, генериран от територията на Общината.

По време на заседанието стана ясно, че с дейностите по сметосъбиране и сметоизвозване са заети около 80 лица, като почти всички са на минимални или близки до минималните заплати, които ще бъдат увеличени от 01.01.2025г.
За осигуряване на дейностите по управление на битовите отпадъци в план-сметката за 2025 г. бяха предвидени средства в размер на над 4 млн.лв.

Общинският съветник Борис Дренов направи сравнение с бюджета за тези дейности през настоящата 2024 г., който е в размер малко над 2 млн.лв. По негови изчисления такса смет е повишена от 2019г досега със 77,4%, а с поисканото сега увеличени процентите минават 100. Той изрази с конкретни примери недобрението си от работата на ОП БКС, за което бе обвинен от кмета Гавалюгов, че не мисли глобално, както и, че не е отчел най-важния компонент в сметката – отчисленията по Закона за управление на отпадъците, които се увеличават всяка година. Градоначалникът заяви: „Предполагам, че всички хора ще са доволни и съгласни да плащат 10 или 15 лева повече, но да бъде по-адекватно обслужването, извършено от тези три услуги (сметосъбиране, сметоизвозване и депониране, и поддържане на обществените площи)“. В отговор Дренов добави, че вместо да се плащат заплати, горива и други разходи за поливане на изградените зелени площи, може да се изградят поливни системи, които биха намалили значително разходите.

Общинският съветник Петя Кочкова посочи, че преди 2 години мотивите за повишение на такса смет са били същите, както и сега. Тя иронично вметна, че повишението на минималната заплата е изядено от всички повишения, които гражданите ще трябва да плащат към Общината. Кочкова подчерта още, че „Училищата в Ботевградска община плащат най-скъпата такса смет- 13 лева на ученик!“ и направи сравнение с Пловдив, където таксата е 7лв на ученик, а в някои общини дори не събират изобщо такава такса от общинските училища.

Против увеличението се обяви и Димитър Романов от ГЕРБ, като мотивите му се въртяха основно около драстичното увеличение на налога за юридическите лица. „Смятам, че не е редно в една година да увеличаваме всичко.“ – обясни той.

По време на заседанието стана ясно, че Общината не е заложила в приходната част за 2025г. приходи от глоби за нерегламентирано изхвърляне на отпадъци. Причината е, че сред заведените дела има само едно спечелено от Общината, и приходът от него е бил в размер на 300 лева.

След повторно гласуване, докладната записка бе отхвърлена с 14 гласа „За“, 9 „Против“ и 1 „Въздържал се“.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *