Етрополските „плескани“ яйца са предложението на София област, които ще се борят в националната селекция за попълване на системата „Живи човешки съкровища“
Етрополските „плескани“ яйца са кандидатурата от София област, която продължава в националната селекция по системата „Живи човешки съкровища – България“.
Етрополе от векове е един от центровете в България за рисуване на красиви великденски яйца с восъчна техника, известни сред етрополци като „плескани“. Te са уникални със своите техника на рисуване и мотиви – петле, бърдуче, цветя или кръст. Петлето е символ на пробуждането, а бърдучето – на чистотата. В митологията шареният петел се свързва със слънцето и неговите сили и енергии. Техниката за рисуване е усвоена от старите майсторки и следовничките на вековната традиция бяха предложени от Исторически музей Етрополе като символ на града, с който да се попълни националната система „Живи човешки съкровища”.
Областният етап протече в периода септември – октомври 2024г. и се организира от областните администрации на Република България. За оценяване на постъпилите кандидатури бяха създадени комисии, в състава на които се включиха и експерти от Института по етнология и фолклористика с Етнографски музей при Българската академия на науките, представители на регионалните музеи и регионалните центрове на читалищата, краеведи и/или други специалисти, работещи в сферата на нематериалното културно наследство.
Националната система „Живи човешки съкровища“ цели опазване на нематериалното културно наследство и тяхното предаване на следващите поколения. Процедурата се извършва в два етапа – областен и национален. Право на номинации имат народните читалища, общински, регионални и държавни музеи и юридически лица с нестопанска цел с предмет на дейност в сферата на нематериалното културно наследство. Предлаганите за вписване дейности или умения трябва да са от сферите на проявление на нематериалното културно наследство, съгласно Националния регистър на нематериалното културно наследство на Република България, сочи справка в уеб страницата на Министерство на културата.