Антични възстановки пресъздадоха живота на крепостта „Боровец“ в периода 4-6 век пр. Хр.
За втора поредна година на поляната под крепостта “Боровец“, над с. Разлив, бе отбелязан празника Петровден с антични възстановки от времето, когато е построена крепостта.
Възстановките представиха Сдружение за антични реконструкции „Мos Maiorum Ulpiae Serdicae” – София, с ръководител Владимир Попов и представители на „ДУКС Антика” – Свищов с ръководител Димитър Спасов.
Встъпително слово произнесе директорът на Исторически музей-Правец, Татяна Борисова, която даде кратки сведения за крепостта „Боровец“, разположена на едноименния връх, който е с надморска височина 848 м надморска височина. До момента , откакто се извършват археологически разкопки – вече 11 години , са разкрити крепостната стена, 14 сгради ( в които са живеели обитателите на крепостта), а тази година е открита битова пещ за печена за хляб. Крепостта е построена с цел да охранява проходите, като стражева крепост, включена в система от 15 крепости от Ботевградската и Правешката котловина. Тя е обитавана доста дълго време от втората половина на трети век до края на шести век.Крепостната стена загражда 5 декара и 300 метра площ и спада към средно големите крепости. „Крепостта постепенно разкри своите тайни . Имаме данни още от времето на траките от 3 и 4 век преди Христа“, каза Таня Борисова.
Историческите възстановки пресъздадоха антични моменти – жива история, която презентира периода на късната античност от 4 до 6 век. Показани бяха бойни демонстрации и екипировка на защитниците на крепостта, които са били римляните и на нападателите – готите.Извършена бе още демонстрация на ранна християнска ритуалистика – покръстване , демонстрирани бяха също занаяти. Преди възстановката бе направена презентация на въоръжението и екипировката на римляните и готите. Екипировката на римляните се е променяла през вековете и е еволюирала, заяви водещият на възстановката от бойните сцени Владимир Попов.
Историята за готите е изключително подценена в нашите учебници по история, каза Димитър Спасов. „От това, което имат като дял готите в генезиса на българите, вече не може да се открие в днешните учебници. Късната античност е много интересен период , защото това е време, когато римската структура още съществува. От север нахлуват различни народи, които образуват римската империя. Готите, които влизат през 3-4 век в Българските земи , намират тук огромна и много богата държава, на практика без особена охрана и успяват да разгромят римската армия при Одрин“, заяви Димитър Спасов.
Официални лица на събитието бяха кметът на община Правец Румен Гунински, Николай Яхов – председател на Общински съвет –Правец и Албена Петрова, секретар на Община Правец.