Botevgrad.NEWS

Новини от Ботевград, Правец и Етрополе

Ученици от Етрополе посетиха „Ало, Космос – говори България 4.0“

Сред професионалистите от индустрията, които показаха нови технологии на престижното образователно събитие, бе и екип на Елаците-Мед, част от Група ГЕОТЕХМИН

Група ГЕОТЕХМИН взе участие в четвърто поредно издание на фестивала за наука и изкуство – „Ало, Космос – говори България 4.0“, организиран от Атлантическия клуб в България и STEAM and Space Cluster Bulgaria, с генералната подкрепа на Посолството на САЩ в България, София Тех Парк и под патронажа на министъра на образованието и науката.

Над 1000 ученици от цялата страна имаха възможността да се насладят на над 50 интерактивни щанда, 15+ работилници, 15+ интригуващи лекции, демонстрации на специалните сили на Българската Армия и много други завладяващи космически активности, съобщиха от Атлантическия клуб. За първи път на сцената застана астронавт на NASA и Axiom Space – Майкъл Лопес-Алегрия.

Сред професионалистите от индустрията бе и екип на Елаците-Мед, част от Група ГЕОТЕХМИН, който вдъхнови младите мечтатели с високотехнологична безпилотна летателна система WingtraOne Gen II. С нея се извършва фотограметрично заснемане на територията на Рудодобивния комплекс и се получава много прецизен 3D модел на обектите. Това научиха и ученици от 6, 11 и 12 клас от СУ „Христо Ясенов“ – Етрополе, които задаваха въпроси на щанда на Елаците-Мед.

„WingtraOne Gen II e иновативна технология и към нея съвсем естествено имаше голям интерес от бъдещото поколение иноватори”, сподели Цветан Маринов, инженер-маркшайдер в Елаците-Мед. Той допълни, че това е само един от примерите за дигиталната трансформация в компанията.

„Участваме в събития като „Ало, Космос“, защото вярваме, че връзката между науката и бизнеса е жизненоважна във всяка една област. Представяме нови технологии, въведени в Елаците-Мед, за да вдъхновим младите таланти, на които принадлежи бъдещето“, каза Младен Недков, заместник-директор дирекция „Информационни и комуникационни технологии“.

Ученици от СУ „Христо Ясенов“, на които той преподава компютърни технологии, участваха в образователните инициативи и посетиха щанда на Елаците-Мед и Геотехмин. „Фокусът на събитието „Ало, космос“ е интересен. Виждаме неща, които досега не сме виждали. Впечатлихме се много. Разказваха ни за всичко и ни грабнаха с летателна машина, която заснема всичко – и градове, и мини – каза Вероника Вълковска от СУ „Христо Ясенов“.

Йоан Марин Пенков от 11 клас от същото училище е впечатлен от работата на безпилотния самолет. Десетокласничката от СУ „Христо Ясенов“ Николета, както и Мариела Димитрова са удовлетворени, че са научили много нови неща за Космоса. „Научихме и много интересни неща за работата на експертите от Елаците-Мед и безпилотното заснемане“.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *