ОУ „Н. Й. Вапцаров“ – Ботевград ще работи с мащабна иновация по национална програма на МОН
ОУ „Н. Й. Вапцаров“- Ботевград получи одобрение от МОН по НП „Изграждане на училищна STEM среда“ с направление „Изграждане на център по природни науки – изследвания иновации“ на стойност над 200 000 лева.
Ще бъде извършена цялостната промяна на образователна среда (включваща и физическа и технологична) на кабинетите по химия, физика и биология. Целта е постигането на синхрон между приятна, функционална и предразполагаща физическа среда, с възможности за работа с последно поколение технологии и софтуер, насочени към STEM обучението.
Мобилна виртуална лаборатория с последно поколение технология, насочена към STEM обучението – стереоскопични лаптопи, базирани на виртуална и добавена реалност.
Това е изключително силен инструмент за привличането на вниманието на учениците към изучаване на STEM съдържание (което е едно от основните предизвикателства).
Фактът, че са предвидени лаптопи предполага по-висока степен на персонализирано обучение в рамките на класната стая.
Технологията предоставя възможност за приемане и обработка на информацията по няколко сензорни „канала“ – визуално, слухово и допирно.
Предоставя се възможност за тестване и експеримент в напълно безопасна виртуална среда.
Фронталното обучително пространство ще бъде изградено с интерактивен дисплей в комбинация с образователен софтуер за визуализиране, редактиране и създаване на електронно интерактивно съдържание.
Учителят ще разполага с дигитално работно поле, обвързано с облачна платформа и възможност за създаване на виртуална класна стая. Ще може да се осъществява учебен процес във всички възможни форми.
Допълнителна добавена стойност от този процес е:
- Генериране на собствено разработено учебно съдържание
- Акумулиране на такова и споделянето му като общодостъпен ресурс за всички ученици.
Идеята на това учебно пространство е да предостави възможности за обучение и изграждане на умения в областта на електроника, програмиране и роботика.
За целта са предвидени учебни комплекти и платформа за практическа и изследователска дейност.
За изпълнението на тези дейности се изискват познания по физика, в частност – ел. ток, ел. вериги, електротехника (което се определя като дисциплинарно учебно съдържание)
Чрез работата с комплектите тези познания се насочват към разширени познания от области и сфери с реална приложна стойност .Учебното съдържание преминава към мултидисциплинарно, интердисциплинарно и трансдисциплинарно представяне на учебното съдържание в контекста на концепцията за STEM обучение)
Това обучително пространство ще акцентира върху експеримент, тест, практика като методи на обучение.
Освен познания развива и практически, приложни умения.
На фона на текущата ситуация, а и на все по-ясно очертаващи се тенденции, основен акцент ще е постигането на възможности за хибриден модел на обучение – присъствено и дистанционно, което предполага и неговата ефективна организация.
За целта се предвижда създаването на специфична структура на виртуални класни стаи и канали за комуникация (учител-ученик/учител-учител) в рамките на предвиденото облачно решение, което ще функционира в дейностите. Ще бъдат обособени отделни виртуални класни и канали за комуникация, обособени в отделните STEM направления, съответно – „Science“, „Technology”, “Engineering”, “Arts”, “Maths”. Ще бъде конфигуриран „Канал“, който да служи за комуникация и обмен на информация на екипа (PLC или ПУО).
Училищното ръководство пожелава успех на учениците и учителите , които ще участват и реализират предвидените дейности!