България надви Португалия, но не стигна до квалификациите за Евробаскет 2025

Мъжкият национален отбор на България не успя да се класира за решителната фаза на европейските квалификации. Баскетболистите на Росен Барчовски спечелиха важния мач с Португалия с 90:82, с което се изравниха с този съперник с баланс 5-1. Нашите обаче остават на втората позиция, тъй като им трябваше победа с над 10 точки – повече, отколкото загубиха през ноември в Коимра. Те водеха и със 17 в хода на срещата, но изпуснаха част от преднината си в края.

Българите ще получат още един, последен шанс да се класират за основната фаза на пресявките за Евробаскет 2025, като ще играят допълнителни квалификации през август.

Арена Ботевград“ бе препълнена от хора, които искат да подкрепят националите в ключовия двубой. Залата се пукаше по шевовете, като над 3500 зрители по трибуните, стълбите и дори терасите създадоха страхотна атмосфера.

Треньорският щаб на България започна с три промени в стартовата петица спрямо мача с Румъния. Освен Чавдар Костов и Коди Милър-Макинтайър, титуляри стартираха още Александър Везенков, Симеон Лепичев и Йордан Минчев.

Везенков даде импулс на тима ни, вкарвайки за 5:0 още на старта. „Лъвовете“ обаче стартираха мача с доста грешки и въпреки че Португалия правеше много пропуски, на няколко пъти дори успяваше да поведе. Тройка на Иван Алипиев обаче възстанови равенството – 19:19 след десет минути игра.

Успешни атаки на Павлин Иванов и Чавдар Костов изведоха България напред с 26:22 след подновяването на играта, но тимът ни получаваше тройно поведе нарушения от съперника си. Гостите бързо си върнаха водачеството, след което последваха оспорвани минути, а една преди края на полувремето, националите ни отново поведоха с 3 след две поредни тройки на Везенков и Костов. Двата тима си размениха по още един кош, а на почивката България бе напред с 43:40 след 19 точки на крилото на Олимпиакос. Най-големи проблеми за отбора ни създаваха Траванте Уилямс и Диого Вентура, вкарали общо 18 от точките на тима си до момента.

Баскетболистите на Росен Барчовски стартираха ударно след паузата и водени от разигралия се Чавдар Костов, още в средата на третата част се откъснаха с 56:47 – най-голямата разлика до момента в мача. Минута по-късно 4 поредни точки на също включилия се силно Коди Милър-Макинтайър направиха преднината на тима ни двуцифрена – 62:49. Играта продължи кош за кош, а преди решителната четвърт България бе напред със 70:58.

Тройка на Павлин Иванов даде начало на последната част, в която домакините поддържаха двуцифрена разлика. Четири минути преди края Везенков увечеличи за 84:67, но Димитър Димитров трябваше да седне на пейката за пет лични нарушения. Уилямс и Брито спряха устрема на „лъвовете“, намалявайки до минималните необходими ни 11, но нови ключови тройки на Иванов поддържаха преднината на тима ни.

Драмата продължи до последно, а 42 секунди преди края при 90:79 Милър-Макинтайър допусна невероятна грешка при изнасянето на топката, след което той направи и неспорсменско нарушение, за да спре бързата атака на съперника. Вентура пропусна първия, но вкара втория наказателен удар. Нашите избиха топката под коша на съперника при атаката, но първоначално съдиите отсъдиха 2 точки, при което всички в залата скочиха да протестират. Решението все пак бе отменено след видеоповторение и топката отново бе за България. Отборът ни обаче също не се организира добре в нападение и 9 секунди преди края бяха отсъдени крачки на Павлин Иванов при 80:90. След таймаута Везенков фаулира Вентура, но реферите сметнаха, че нарушението е умишлено и баскетболистът трябваше да напусне, тъй като това бе второ такова за него в мача. Португалците намалиха още изоставането си и след нови изпълнения на наказателни удари загубиха с 8.

Траванте Уилямс бе най-резултатен за победителите с 21 точки. С 16 е Диого Вентура.

За България над всички бе Александър Везенков с 30. Чавдар Костов реализира 19, с 18 е Павлин Иванов, 10 има Коди Милър-Макинтайър.

Източник: BGBasket.com