Драматичен развой за Далаклиев в Китай

Ботевградчанинът Влади Далаклиев се класира на 5-то място в турнира по таекуондо  на Световните военни игри, които се провеждат в Ухан, Китай, в периода 16 – 27.10.2019 г. Световните военни игри са своеобразна Олимпиада за военнослужещи, които се състезават в 31 вида спорт. В турнира по таекуондо от програмата на игрите, в категория до 68 кг, Влади Далаклиев беше поставен под номер 2 в основната схема и във втория кръг на състезанието отстрани южноафриканеца Бин Дуки. След него Далаклиев надигра на четвъртфиналите американецът Чарлз Бусет. Полуфиналната среща срещу узбекистанецът Сардор Тоиров протече много драматично и изцеди докрай силите на българския състезател. Сардор поведе в резултата в началото на срещата със солидна преднина, но след последвалия щурм на Далаклиев в края на срещата преднината на узбекистанецът е стопена до 2 точки (20 – 22), или другояче казано – с една успешно пласирана техника в тялото на противника Далаклиев е щял да изравни или дори да поведе в резултата, а техниката е вкарана в главата на Сардор. За съжаление последната атака на Влади не е регистрирана от електронно-сензорната система, отчитаща точките и той загуби срещата. Съгласно регламента на игрите, загубилите полуфиналните си срещи играят репешаж, за да определят втория бронзов медалист. Така на Влади се наложи да изиграе четвърти мач срещу иранеца Мохамад Мехди, в който изразходените в предишната среща сили се оказаха решаващи за развоя й, и той отново загуби. Така в крайното класиране Далаклиев се нареди 5-ти.

Да припомним, че през 2018 г. той стана световен военен вице шампион. Другият български състезател в турнира по Таекуондо, Калоян Бинев, категория до 63 кг, загуби първата си среща срещу индонезиеца Зарман. До момента на Световните военни игри България има един медал – злато за джудиста Ивайло Иванов.