Балкан победи Сьодертеле с една точка

Балкан завърши с победа участието си в турнира за Купата на ФИБА Европа. Отборът на Йовица Арсич победи като домакин Сьодертеле Кингс с 90-89 , след оспорван мач в „Арена Ботевград“ и завърши на трето място в група G. Това беше втори успех за българския шампион, който обаче има и четири поражения и не успя да се класира за втори кръг. Шведският шампион е последен в групата с актив 1-5. Следващият мач на Балкан е в събота на 30 ноември като гост на Спартак Плевен.

Гостите от Швеция започнаха по-добре срещата и поведоха в резултата след по-добра стрелба от далечно разстояние. Балкан не успяваше да осъществи атаките си и изоставаше в резултата с малко през целия период. За кратко нашите изравниха в края на период апри 15-15, но след първата част Сьодертеле отново бе напред с 5 точки при 22-17. Балкан бе 1/9 от тройката в първите 10 минути, докато съперникът вкара 4 тройки. Шведите увеличиха на два пъти и до 10 точки водачеството в началото на втората част. Балкан свали на няколко пъти в края до 3 точки, но две поредни тройки на Мартин Палмблад и на Гадефорс не позволи разликата да падне повече и на почивката шведите водеха с 4 при 43-47. Балкан започна с две тройки второто полувреме и серия 12-0, за да обърне за първи път от началото на мача. До края на периода нашите задържаха инициативата като на няколко пъти преднината им стигна 7 точки. Нашите започнаха силно и последната част, за да поведат за първи път и с 10 точки четири минути след началото й. Сьдертеле не позволи на Балкан да диша комфортно до края като стигна до равенство 3 минути преди края при 77-77 след серия на гостите 12-2. Радонич и Митко върнаха аванса на Балкан, но разликата се запази малка. Минута и 40 секунди преди края след грешен пас на Димитров Сьодертеле отново излезе напред за 83-82. Последва таймаут, след който Джордан Калахан вкара тройка, за да върне предимството на своите. 40 секунди преди края разликата бе 2 точки в полза на Балкан след тройка на съперника при 88-86. Двата отбора сгрешиха в ответните атаки и победата остана в ръцет ена Балкан.Марко Радонич изигра най-силния си мач за Балкан и бе най-резултатен за успеха с 23 точки, а Кени Хол завърши с дабъл-дабъл от 19 точки и 10 борби. Трети по резултатност с 15 точки бе капитанът Митко Димитров.  За Сьодертеле най-много по 20 точки имаха Чарлз Калисън и Мартин Памблад.

Източник: balkan-basket.com