България се прощава с чл.кор. проф. Стоян Михайлов на 27 октомври в София
Чл.-кор. проф. Стоян Михайлов е роден на 6 октомври 1930 г. в с. Скравена, Ботевградска област. Умира 16 дни, след като навърши 90-ия си юбилей, за да види признанието и уважението на стотици хора. Посреща края на своя достойно изживян житейски път мъдро и тихо – на своето бюро, на което през последните 20 години продължава да твори.
Поклонението ще се състои на 27.10.2020 г. (вторник) от 14.00 ч. в Ритуалната зала на Боянските гробища.
Българската социалистическа партия в община Ботевград загуби един изключителен приятел и съмишленик, загуби едно светило в академичните среди и политик, допринесъл за опазването на културно-историческото наследство и благополучието на своя край. Родното село може да се гордее с Паметник-костницата, която е един от 100 национални обекта, Младежкия дом и детската градина, открити с неговата огромна помощ. В периода от 1946 -1948 г като един от футболистите в първия футболен отбор на Скравена участва активно в строежа на футболното игрище. Благодарение на позицията му на Скеретар на ЦК на БКП, под негово ръководство са открити различни обекти в община Ботевград.
След пенсионирането си през 2000 г се завръща в родната Скравена и издава следните книги:
„Социологическата система“ (2000);“Социологията в България след Втората световна война“(2003); „Един читалищен мандат (2007); „Политически фрагменти“ – (2012); Книга посветена на Иван Стамболиев – „Момчето с побелелите коси“ – съставител (2013); „Размисли“ 2014; „За Стоян, против Стоян и времето на Стоян“(2015); „Възрожденският процес в България“ – второ допълнено издание (2016); „Интервюта“ (2017); „Марксизмът и бъдещото общество“ (2018); „Записки, впечатления, размишления“ (2019)
Кумири на проф. Михайлов до последния му ден остават Ботев и Левски. В своята авторска книга „Един читалищен мандат“ той им дава своебразна характеристика, така, както той я разбира. „Анализът на Ботевата нравственост неизбежно извиква сравнение с Левски. Те са като близнаци-братя. Двата най-високи личностни върха , които създаде нашето Възраждане, те са най-висшата, най-радикалната персонификация на неговия смисъл и историческа необходимост. Различни по темперамент – Ботев е вулканичен, спонтанен, експресивен, Левски е овладян, умерен, улегнал. При Ботев на преден план излизат публицистиката и поезията, при Левски – организацията“.
Чл.кор.проф. Стоян Михайлов завещава на своите близки и родния край богата житейска и професионална биография:
През 1952 г. завършва „философия“ в СУ „Св. Климент Охридски“.
През периода 1952 г. – 1956 г. е асистент по диалектически и исторически материализъм във ВИИ „Карл Маркс“.
От 1956 г. до 1966 г. е научен сътрудник в Института по философия при БАН, а от 1960 г. е кандидат на философските науки. През периода 1959 г. – 1962 г. е научен секретар на Института по философия – БАН. От основаването на Института по социология при БАН през 1968 г. е заместник-директор, а след това и негов директор и завеждащ секция „Социология на социалното управление“. По-късно е назначен за директор на Единния център по философия и социология при БАН.
През 1970 г. е избран за професор по социология, а през 1984 г. – за член-кореспондент на БАН.
Чл.-кор. Михайлов е автор на над 300 публикации, от които 5 монографии, редица брошури, много студии и статии в наши и чуждестранни издания. Част от книгите и статиите му са преведени на руски, немски, полски, румънски, чешки, унгарски, испански, английски и холандски езици.
Чл.-кор. Михайлов е дългогодишен преподавател в Софийския университет, а под негово ръководство са защитени значителен брой дисертационни трудове и дипломни работи.
Още от самото начало на творческия си път чл.-кор. Михайлов се включа в процеса на възстановяването и разгръщането на емпиричните социологически изследвания. Член е на авторски колективи и взема ръководно участие в безпрецедентните по програма, методика и организация емпирични социологически изследвания на религиозността на населението в България (1962 г.) и на града и селото (1968 г.) Осъществява общото ръководство на емпиричните социологически изследвания на петдневната работна седмица (1970 г.), на промишленото предприятие “Елпром“ в гр. Троян и др.
В своите научни трудове чл.-кор. Михайлов се спира на проблемите на противопоставянето между умствения и физическия труд. Чл.-кор. Михайлов е участвал в много конференции, симпозиуми, семинари и конгреси в България и чужбина.
Чл.-кор. Михайлов участва в Шестия световен конгрес по социология в гр. Елиан, Франция, където България е представена от 8 делегати. Те представят уникални емпирични български изследвания, проведени между 1962 г и 1966 г., въз основа на оригинална и творческа методология (теоретичен модел за обществото като динамична и саморазвиваща се система).
От 17.11.1989 г. до 08.02.1990 г. чл.-кор. Михайлов е заместник-министър-председател в Правителството на Георги Атанасов. Бил е народен представител в 33-то, 34-то и 35-то Народно събрание на Р. България (1976 г – 1990 г.).
Избран е като безпартиен кандидат (един от двамата независими депутати в 7-то Велико Народно събрание – 1990 г. – 1991 г.).
Чл.-кор. Михайлов е удостояван с различни награди и отличия, между които ордените „Георги Димитров“ и „13 века България“.
Поклон пред светлата му памет!
Hi are using WordPress for your blog platform?
I’m new to the blog world but I’m trying to get started and create
my own. Do you require any coding knowledge to make your own blog?
Any help would be greatly appreciated! 0mniartist asmr
I am curious to find out what blog system you happen to be using?
I’m experiencing some small security issues with my latest site and I’d like to find something more risk-free.
Do you have any solutions? asmr 0mniartist
It’s difficult to find knowledgeable people in this particular topic, but you seem like you know what you’re talking about!
Thanks asmr 0mniartist