Балкан победи Спартак след драматичен мач в Ботевград

Балкан удържа Спартак Плевен в Ботевград за седма поредна победа в НБЛ. Тимът на Небойша Видич надигра у дома своя съперник със 75-71  след драматичен двубой в „Арена Ботевград“ и силен край на третата част. Спартак свали пасив от 13 до 3 в последните секунди, но Балкан удържа успеха. Двубоят беше доста оспорван и изнервен като през първите 25 минути двата тима си разменяха непрекъснато водачеството.

Успехът бе общо 16-ти за Балкан, който има и 4 загуби. Спартак е с 11-9.

Следващото домакинство на Балкан в „Арена Ботевград“ е на 21 март срещу Берое, преди това на 17 март “зелените” гостуват в Северна Македония на ФМП в мач от Деласпорт Балканска лига.

Воден от Божидар Аврамов Спартак започна с 10-2 в първите 2 минути и половина. Крис Минков и Амад Рори обаче върнаха две тройки, за да намалят на 2 точки пасива си. Последваха оспорвани минути и 3 минути преди края на третия период домакините си върнаха аванса за 15-14. До края на частта Балкан се задържа напред, но силна игра под коша на Корниенко намали разликата.  Три лични нарушения натрупа новото попълнение на гостите Пресли, а Дерик Маркс получи техническо, след което Мартин Маринов направи една точка разликата след първия период. Втората четвърт започна слабо и за двата тима като за 4 минути те имаха само по един кош от игра. Везните отново наклониха в полза на гостите от Плевен за 22-23 след кош на Маринчешки и наставникът на Балкан Небойша Видич взе прекъсване веднага. След него нашите изпуснаха, а тройка на бърза атака на Мартин Маринов напраи серията на гостите 7-0 – 22-26. Тройка на Рори свали изоставането на Балкан. Последваха равностойни минути до края на почивката като двата тима си разменяха водачеството. Точен фаул на Уошингтън успя да запази леко предимство за “зелените” на почивката – 35-34.

Спартак започна второто полувреме с агресивна игра и върна предимството си още в първите атаки. Дерикс Маркс направи в началото на периода четири фаула. Последваха няколко смени на водачеството. Близо две минути Спартак водеше, а Амад Рори успя да изведе отново домакините с тройка за 51-50. За първи път от дълго време някой успя да поведе с повече от 2,3 точки като предимството на Балкан даде Крис Минков след две успешни фаула – 55-50. Забивка на Митко качи на 7 – 57-50, а Балкан затвори третия период със серия 11-0 и най-голямата преднина до момента.

Дерик Маркс се завърна за Балкан в началото на последната част, а наставникът на Спартак върна в игра Джървон Пресли, който получи дълга почивка, след като натрупа бързо фаулове. Американецът обаче не се задържа повече от 2 минути на терена, след като бързо получи техническо за оспорване на съдийско отсъждане. Балкан се възползва и вкара всички наказателни удари , за да увеличи преднина. Не след дълго нашите водеха за първи път с двуцифрена разлика от 12 – 67-55. И в лагера на “зелените” последва техническо за Дерик Маркс, но разликата бе стабилна – 13. Напрежението ескалира още повече, след като и бившият играч на Балкан Божидар Аврамов поиска обяснение от съдията Калоян Костов и получи две технически, след което бе изгонен. В средата на периода разликата в полза на домакините стана 14 точки – 70-56.

Гостите отвърнаха със серия 10-2, за да се доближат на 6 точки 2 минути преди края на този драматичен двубой – 72-66. В този момент Балкан остана без играещия много силно в срещата Николай Грозев, който натрупа пет лични нарушения. Важна тройка на Стоянов доближи Спартак до 5 – 74-69, а Рори пропусна в ответната атака. Ивков също. 13 секунди преди  края разликата падна до 3 за 74-71.  До края нашите удържаха успеха.