Botevgrad.NEWS

Новини от Ботевград, Правец и Етрополе

Пътят Мездра-Ботевград ще бъде отворен в средата на февруари, но временно

Нова отсрочка за пускането на движението по пътя Мездра – Ботевград. Този път обещанието е това да се случи на 15 февруари 2024 г. и да се облекчи трафикът в Северозападна България и по международния коридор Видин – София. Това обяви министърът на регионалното развитие и благоустройството Андрей Цеков във Враца, където проведе среща с депутати от региона и членове на парламентарната регионална комисия, областния управител Надя Донкинска, кметове и представители на 10-те общини в областта.

Андрей Цеков обеща първо отсечката да бъде отворена за движение с временна организация до края на 2023 г., след това срокът беше удължен до средата на януари 2024 г.

Пускането на трафика в средата на февруари обаче също ще бъде временно, след което отново пътят ще бъде затворен за изграждането на пътните възли на две нива. Това стана ясно от обясненията на председателя на Управителния съвет на агенция „Пътна инфраструктура“ (АПИ) инж. Ясен Йорданов.

Той разясни, че строящият се участък ще бъде отворен частично, като движението ще минава както по стария, така и по новия път. Пет километра ще е движението по новото трасе с две ленти, а между Ребърково и Мездра ще се пътува двупосочно в едно платно. Ще се наложи обаче пътят да бъде затворен още веднъж заради изграждането на пътните възли при Мездра и Дерманци, обясни инж. Йорданов.

Към момента физическото изпълнение на трасето Мездра – Лютидол е 65%, каза Андрей Цеков.

„Уверен съм, че до края на 2024 г. цялото модернизирано трасе от Ботевград до Мездра ще бъде пуснато за движение“, заяви регионалният министър.

По думите му изграждането на пътния участък е жертва на безвремието, първо заради пандемията от Covid, а след това и от последвалите политически кризи в страната.

„Масовото строителство по всички участъци от проекта започна последната година при условие, че още в края на 2020 г. за участъка между Мездра и Ботевград е взето решение за препроектиране на заложените първоначално като кръгови кръстовища с такива на две нива. Близо 3 години по тях не се е работило. Това наложи още в началото на нашето управление да процедираме подробните устройствени планове и целия инвестиционен проект. Дейности, които отнемат между 7 и 9 месеца“, отбеляза Андрей Цеков.

Той посочи, че строителството на участъка не е било възможно, без да се спре трафикът.

„Работи се в труден терен. До момента са взривени и извозени повече от 1 милион тона скална маса, за да се разшири трасето“, коментира Андрей Цеков.

Относно качеството на работата регионалният министър каза, че има няколко системи за контрол на строителството и надзор. Проверки се правят и от Института по пътища и мостове към АПИ.

Източник: mediapool.bg

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *