Балкан загуби гостуването си на ФМП Академия

Балкан възобнови със загуба мачовете си след 10 дни карантина. Тимът на Небойша Видич отстъпи като гост на македонския ФМП Академия със 75-77 (15-20, 16-24, 22-15, 24-16) в последния мач от редовния сезон на надпреварата. Нашите водеха през първото полувреме, но във второто допуснаха обрат и след оспорвани минути в края загубиха срещата. Това бе четвърто поражение за ботевградчани в група А на Деласпорт Балканска лига, където имаме и четири успеха и завършваме на трета позиция. Нашите обаче вече си осигуриха място във втората фаза на турнира, където продължават първите 4 тима в групата. Успехът бе втори за ФМП, който победи и Левски в последния кръг на надпреварата. Третият в македонската Суперлига завършва на последна позиция в групата, а с това и първото си участие в турнира.

Американският гард Амад Рори дебютира за Балкан с 11 точки, 4 асистенции и 4 борби за близо 27 минути в игра.

Следващия мач на балканци е гостуване на Черноморец следващата седмица на 31 януари. Все още не са насрочени отложените мачове с Академик Пловдив и Черно море Тича. Единствената насрочена среща от отложените е срещу Рилски спортист, която ще се играе на 18 февруари в Ботевград. Пълна програма вижте ТУК.

Балкан започна ударно мача със серия 9-0, постепенно обаче ФМП се върна в мача и 2 минути преди края на периода свали на една точка при 10-11. До края разликата се запази малка и след първата част нашите водеха с 5 точки. Две минути след началото на втората част домакините изразниха при 22-22. Нашите отвърнаха със серия 18-2 и поведоха сериозно в резултата с 16 точки (24-40) малко преди почивката. Двата тима излязоха в почивка при резултат 31-44 в полза на гостите от Ботевград. ФМП успя да спечели третата част и след нея намали изоставането си само на 6 точки при 53-59 преди финалната сирена.

Минута и половина след началото на последната македонците свалиха само на точка пасива си при 58-59. Важна тройка на Амад Рори в този период качи преднината на Балкан. Съперникът обаче веднага я върна като двата тима продължиха да си разменят стрелби от далечна дистанция. 6:35 преди края Навико стигна до пълен обрат, воден от своя капитан и лидер Кръстаич, който наниза тройка за 67-65. След две минути Балкан успя да си върне предимството след важна тройка на Дерик Маркс за 69-72, но не успя да го запази за дълго. Тройка на Кръстаич пак изравни, а Митко Димитров успя да върне аванса ни за 72-74. 53 секунди преди края домакините отново обърнаха при 77-75. Балкан имаше последна атака, но не успя да реализира на два пъти и загуби двубоя.

Трейвин Тибодо (+ 8 борби) и Митко Димитров (+9 борби) бяха най-резултатни за Балкан с по 14 точки. Дерик Маркс реализира 10.

В основата за успеха на ФМП бе капитанът Стефан Кръстаич. Американецът Брей Айви наниза 18, а 13 добави Лука Стояновски. Неделко Кошанин вкара 12.