Балкан срази Рилски спортист и спря серията му от 16 победи

Балкан удари лидера в първенството на НБЛ! Тимът на Небойша Видич срази у дома Рилски спортист със 74-73 и нанесе първа загуба за сезона на своя противник, с която спря и серията му от 16 поредни успеха. Още по-интересно е, че последната загуба на самкоковци в редовния сезон бе преди повече от година и то отново именно от Балкан.

На 23 януари 2021 година в Самоков Балкан победи Рилски със 71-76 като оттогава съперникът не познаваше загуба в Редовняи сезон на НБЛ.

Успехът днес бе 12-ти като имаме и 4 загуби.

Мачът започна оспорвано в първите минути. Рилски се възползв аот пропуските на Балкан в защита и поведе малко преди края на последната част с 9 точки при 10-19. На два пъти Балкан бе на точка, след серия 8-0 гостите се откъснаха. Те използваха предимството си под коша с Трей Портът, кат имаше 10 борби срещу 1 за Балкан в първите 8,9 минути. Последва таймаут, след който Балкан заключи коша си и до края на частта на позволи на Рилецо дда отбележи. Така след първите 10 минути нашите свалиха изоставането си на 4 точки – 15-19. Интересен факт беше, че момчетата на Видич нямаха грешка първа част , а Рилецо допуснаха 3. Рилски започна много силно втората четвърт със серия 7-2 и поведе с 9 отново. Гостите обаче 5 лични нарушения за 5 минути. Нашите имаха един кош от игра за 6 минути като имаха много ниска успеваемост. Разликата падна на няколко пъти до 4 точки, но мощното включване на Портър отдалечаваше Балкан от резултата. Минута и половина преди края точна тройка на Крис свали до при 25-28,а  Рилецо сгреши в ответната така. Балканци се възползваха и след добро взаимодействие между Вутев и Рори Балкан намали на 1 при 27-28. “Зелените” отвърнаха със серия 10-2 след слабото начало на периода. Последва размяна на кошове и Балкан успя да запази пасива от точка на почивката – 29-30.

Точно 30 секунди трябваха на Балкан, за да поведе за първи  път. Това стана след тройка на бърза атака на Крис Минков и успешен фаул за 33-30. Гостите допуснаха няколко грешки в атака и Балкан се възползва, за да качи на жцели 8 аванс – 38-30. Вутев натрупа три лични нарушения. Дерик Маркс вкара важна тройка, а аванс от 10 принуси наставникът на Балкан за таймаут при 41-31. Гардът бе точен отново, но Рилежи вкара в ответната авака и започна да топи разликата. Амад Рори обаче успокои страстите с нова тройка за нова двуцифрена преднин от 10. Брендън Браун вкара ключова тройка, а разликата падна на 5 – 46-41. След него и Златин бе точен за 46-44. Рилски направи серия 8-0, за да се доближи само на 2 точки. Именно Брендън Браун върна предимството на Рилски с тройка за 48-49. Гостите направиха серия 13-2, която ги върна изцяло в мача. Оспорвани се запазиха финалните минути, а самоковци запазиха преднина от 3 точки след третия период.

Балкан започна ударно последната част, воден от Митко Димитров и Крис Минков. Тимът направи серия 10-2, а да обърне отново нещата в своя полза при 61-60. Маркс увеличи с кош на Маркс за 63-60. Нова тройка на Амад Рори вдигна духа в Балкан за 66-62.

3 минути преди края наставникът на Рилецо бе изгонен след техническо и дисквалификация. Балкан затегна защитата докрая. 1:47 преди края гостите свалиха на 1 при 68-67, а Видич взе таймаут. След него Амад Рори матира Рилски с тройка а 71-67. Минута преди края Хес върна тройката за 71-70. Маркс бе фаулиран и не трепна за 73-70, 40 секунди преди края. Бенсън пропусна два фаула, Балкан пропусна в ответната атака, а Брендън имаше шанс да прати мача в продължение, но пропусна тройка и Митко бе фаулиран при овладяване на борбата. Докрая Балкан удържа успеха.

Дерик Маркс бе най-резултатен за Балкан с 24 точки, а 15 вкара Амад Рори. По 10 добавиха Митко Димитров и Денислав Вутев.