2 точки разлика костваха на Балкан Купата на България в дерби с продължение

Снимка: Sportal.bg

ЦСКА е на финал в турнира за Купата на България след 18-годишна пауза. В изключително оспорван и драматичен втори полуфинал в „Арена София“ тимът надви Балкан с 82:80 след продължение. Двубоят премина през много амплитуди и за двата тима, като победителят бе решен в последните секунди.

На финала победителите от този мач ще имат за съперник Левски, като мачът ще е в петък от 19:00 часа.

Двубоят започна с много грешки и от двата тима, но „зелените“ стартираха с висока успеваемост и още в средата на частта се откъснаха с 14:6. Играта продължи кош за кош, а след десет минути игра те бяха напред с 22:14.

Баскетболистите на Росен Барочовски обаче отвърнаха с 8 безответни точки за начало на втория период и възстановиха равенството, преди Павлин Иванов да прекъсне негативната серия за отбора си. В следващите минути Балкан поддържаше крехък аванс и на почивката бе напред с 38:34 след общо 21 точки от Димитър Димитров и Мануел Суарес

След паузата ЦСКА стигна до пълен обрат след първи точки в мача за иначе най-постоянният играч на тима Таменанг Чо и силно включване на Зейн Ноулс. Гостите изпитваха сериозни трудности в нападение и след само 8 отбелязани точки в третата част, след края й изоставаха с 46:55.

Въпреки спада в играта си, баскетболистите на Петър Златанович започнаха заключителната четвърт със серия от 8:2 и почти заличиха пасива си. Подемът в играта им продължи и малко повече от четири минути преди края Пол Джаксън изравни за 59:59. Наказателни удари на Мартин Сотиров и Зейн Ноулс отново дадоха 5 аванс на ЦСКА.

Драмата обаче продължи до последно, а малко повече от минута преди края тройка на Павлин Иванов доближи отбора му само на точка – 67:68. Чо пропусна в следващата атака, а точно изпълнение от фаула на Джаксън отново възстанови равенството – 68:68. Брандън Йънг обаче показа железни нерви и 24 секунди преди края вкара много важна тройка за отбора си. Мануел Суарес върна един кош, след което Алекс Симеонов бе фаулиран 6.9 секунди преди края при 71:70 за армейците. Той вкара единия от двата наказателни удара и Петър Златанович взе прекъсване преди последната атака на тима му. При нея топката отиде в Джаксън, чиято стрелба обаче бе блокирана, но Димитров овладя и при оставаща по-малко от секунда изравни за 72:72. ЦСКА прати топката в аут, но и Балкан нямаше какво да направи за малкото време и мачът отиде в продължение.

Пол Джаксън и Мануел Суарес изведоха Балкан напред с 6, като Росен Барчовски взе прекъсване, след като три минути домакините така и не успяваха да се разпишат.  Тройка на Драган Зекович охлади страстите при „зелените“, а два наказателни удара на Алекс Симеонов отново върнаха ЦСКА в мача, като междувременно чилийският център на съперника излезе за пет фаула. Последва пропуск на Балкан, а нова тройка на Брандън Йънг доведе до нов обрат – 80:78. Павлин Иванов обаче също не трепна от линията и отново изравни 28 секунди преди края. Индивидуален пробив на Чо под коша изведе ЦСКА напред с 82:80, а в последната секунда Захариев получи на тройката, но пропусна и победата отиде за армейците.

ЦСКА овладя 50 борби срещу 33, но Балкан вкара повече точки под коша – 42 срещу 26. Тройките бяха 9 срещу 8, а при наказателните удари домакините бяха 25/31 срещу 8/12.

Брандън Йънг бе най-резултатен за успеха със 17 точки, като има още 6 борби и 7 асистенции.

За Балкан Мануел Суарес бе над всички с 20 точки и 12 борби.

Източник: BGBasket.com