Ударна втора част прати Балкан начело в групата на ФИБА Къп

Тимът записа втори пореден успех в надпреварата, след като на свой терен в „Арена Ботевград“ надви португалския Спортинг с 81:70, главно след много силна втора част, спечелена от домакините с 20 точки разлика. Поражението бе първо за съперника, а и в този двубой българският шампион бе без Илиян Пищиков.

Двубоят започна много оспорвано, като домакините разчитаха основно на стрелбата от далечно разстояние, а съперникът им – на играта под коша. Силна серия на Спортинг изведе тима напред със 7 девет минути след началото, но макар да бъркаше по-често, след първата част Балкан намали за 20:22.

Баскетболистите на Петър Златанович си върнаха водачеството още в началото на втория период, който стартира сравнително равностойно. Много бързо те взеха инициативата и на почивката се откъснаха с 51:33 след 12 вкарани тройки само за първото полувреме срещу нито една за опонента си.

След паузата обаче настъпи спад в играта на домакините, които до средата на третата част имаха едва 2 отбелязани точки. Спортинг обаче също правеше доста пропуски и разликата продължаваше да бъде двуцифрена. Постепенно гостите се възползваха от повечето грешки на опонента си и преди заключителната четвърт изоставаха с 54:63, макар за кратко разликата да падна и на 6.

Балкан влезе в решителния период с четири лични нарушения на капитана си Димитър Димитров, но малко след това за пет фала напусна друг играч на тима – Малик Топин. Отборът от Ботевград обаче отново направи аванса си двуцифрен и до края нямаше проблем да спечели, а до последно и двата тима играха за разликата, която също може да бъде решаваща при евентуално равенство след края на мачовете.

Домакините направиха повече грешки и съответно имаха и по-малко откраднати топки, като изпуснаха и много наказателни удари, но компенсираха с останалите показатели.

Над всички за победителите бе Карл Липс с дабъл-дабъл от 23 точки и 14 борби.

За Спортинг Едуард Екиор се отчете с 24 точки и 8 борби.

Източник: BGBasket.com