Балкан стана шампион на България на Държавното първенство за юноши до 19 години (СНИМКИ)

Юношеският тим на Балкан до 19 години спечели титлата в държавното първенство след победа над Левски (София) с 84:74 (25:18, 16:19, 21:18, 22:19) във финала на шампионата в тази възрастова група и по този начин дублира успеха си в турнира за Купата на България, където преди дни ботевградчани също взеха златните медали, като съперник в решителния мач отново бе Левски.

Срещата за трофея в първенството бе играна днес в „Арена Ботевград“ пред около 400 зрители, като сред  бяха и фенове на столичани. Финалът премина много оспорвано и макар през повечето от времето „зелено-белите“ да водеха в резултата, крайният победител стана ясен окончателно едва в заключителните няколко минути, когато играчите на старши треньора Мирослав Ралчев съумяха да поведат с 13 пункта и до края не позволиха  на „сините“ да бъдат догонени. Така Балкан (U19) вдигна втори трофей в рамките на десет дни.

Най-резултатни за шампионите бяха Иво Корестилов с 27 точки и 12 борби, както и избраният за най-полезен състезател в плейофите Стефан Михайлов, който вкара 20 точки и овладя 10 топки. За Левски топ реализатори в двубоя бяха Максим Бочев с 18 точки и Марио Боянов, вкарал с една по-малко.
Освен Михайлов, от юношеския тим на Балкан индивидуално отличие заслужи и Александър Гавалюгов, който взе приза за най-много асистенции. Корестилов пък днес бе награден за най-полезен играч в турнира за Купата на България.

Другите индивидуални отличия във финалните плейофи на първенството:
Станислав Миланов (Левски) – най-много отнети топки
Кръстомир Михов (Академик) – най-добър реализатор
Христо Бъчков (Рилски спортист) – най-много овладени топки

Наградата на името на Тони Божанков за най-добър треньор през сезона при юношите до 19 г. логично отиде в ръцете на Мирослав Ралчев от Балкан.

Бронзовите медали в шампионата спечели тимът на Рилски спортист, който надделя уверено над Академик Бултекс 99 със 113:84. Пето място зае съставът на Буба Баскет, които се наложиха в спора за него над ЦСКА с 95:73, а в срещата за седма позиция в крайното класиране Доростол победи Дунав (Русе) със 72:66.

Шампионският състав на Балкан за сезон 2022/2023:Александър Гавалюгов, Михаил Гавазов, Иво Корестилов, Илиян Пищиков, Стефан Михайлов, Виктор Груев, Хрисимир Маринов, Николай Ненчев, Кристиян Василев, Велизар Георгиев, Николай Нецов, Стефан Стефанов;
Старши треньор: Мирослав Ралчев
Помощник треньор: Здравко Христов

Източник: balkan-basket.com