Балкан надви Опава и записа втора победа във ФИБА Къп

Тази вечер баскетболистите на Балкан спечелиха в Арена Ботевград срещу вицешампиона на Чехия Опава със 79-64 (24-12, 19-28, 20-7, 16-17). Това бе втора тяхна победа в група D в първото от трите му поредни домакинства.

Балканци започнаха много силно, в 8-та минута резултатът бе 20-8 в тяхна полза след серия от 12-2, а първата четвъртина завърши при 24-12. Продължиха да играят така и до средата на втората част, когато бе достигната и най-голямата им преднина  до този момент от 16 точки при 38-22. Последваха обаче доста слаби последни пет минути и на полувремето пасивът на Опава бе само 3 точки – 43-40. През това първо полувреме домакините допуснаха голям брой грешки – цели 14, по 5 на Суарес и Годфри..

След почивката балканци се върнаха към играта от първите петнайсет минути на мача. Направиха отлична серия от 14-3 и в 26-та минута водеха с 60-44, а след тази трета част резултатът бе 63-47 в тяхна полза. В последния период на два пъти достигаха до разлика над 20 точки – 68-47 и след това 74-54  четири минути преди края на мача. След това удържаха двуцифрения си аванс и последната сирена дойде при 79-64.

Христо Захариев изигра силен мач за Балкан. Той стана топреализатор с 21 точки с 3 асистенции и 5 отнети топки. Много добър дебют във ФИБА Къп направи Никос Дипларос, който вкара 12 точки – 4 тройки от 8 стрелби. С 12 точки е и Мануел Суарес, който оформи дабъл-дабъл от 10 овладени борби. С 8 точки е Павлин Иванов, със 7 точки и 7 борби е Деванте Фостър. Калвин Годфри вкара 6 точки и овладя 9 борби, има и 3 асистенции, но и 6 грешки. С 5 точки е Николай Грозев, по 3 вкараха Илиян Пищиков и Александър Гавалюгов, който направи дебют в европейския турнир, само с 2 точки е Райън Хароу.

За Опава над всички бе единственият американец в състава Донте Басет. Той направи дабъл-дабъл от 26 отбелязани точки и 12 борби. С 11 е Филип Жбранек, 10 вкара словакът Якуб Мокран.

В другия мач от група D Керавнос победи като домакин Левице със 77-68. Другата сряда съперник на Балкан в Арена Ботевград, отново от 19.15 часа  ще бъде именно тимът от Никозия.