Балкан победи Шумен за десети успех в НБЛ

Балкан записа десета победа от началото на сезона в Националната баскетболна лига. На свой терен тимът очаквано се справи дебютанта Шумен със 112:76, като на практика си реши мача още до почивката.

„Зелените“ отбелязаха 17 тройки с 68% успеваемост и въпреки че загубиха с малко борбата под коша, показаха по-точен мерник и имаха предимство по почти всички останали показатели.

Срещата пропусна Крис Минков. БК Балкан се раздели преди двубоя с Трейвин Тибодо, а в момента е в процедура по разтрогване и с американския град Калил Дюкс. За гостите не игра Маркъс Майерс.

След тази среща Балкан е с баланс 10-4, като след седмица на 12 февруари гостува на Левски в София. Шумен пък остава последен с 1-15, като му предстои дерби с Черно море Тича у дома.

Домакините започнаха мача със серия от 15-2 и повече от шест минути те бяха перфектни при стрелбата, което им позволи да дръпнат с 26-4 за 4 минути, като единствено Деян Белич се бе разписал за съперника. Голямата разлика позволи на Небойша Видич рано да завърти почти целия си състав, а след  първата част отборът му бе напред с 35-15.

След размяна на кошове в началото на втория период, Балкан отново взе инициативата. Преднината на тима достигна 31 точки, а на почивката той бе напред с 61-32. „Зелените“ започнаха второто полувреме с 9 поредни точки. Гостите обаче заиграха по-равностойно и все пак успяха да спечелят третата част, но без да застрашат с нещо солидния аванс на домакините – 81-55. Четири минути преди сирената Балкан достигна границата от 100 точки, като нямаше проблем да спечели убедително.

Дерик Маркс бе най-резултатен за успеха с 27 точки (5 тройки). Димитър Димитров вкара 17 точки, колкото има и 17-годишният Михаил Гавазов (5 тройки). Амад Рори реализира 14 точки, 11 има Денислав Вутев.

За Шумен над всички бе Александър Милов с 33 точки. Милош Чойбашич е с 10 точки и 8 борби.